Popularne odmiany Aubrieta i tajemnice jej uprawy

Aubrieta (łac Aubrieta.) - oryginał wczesnego kwitnienia roślin z rodziny Brassicaceae Cruciferae (łac.). Jest również nazywany gaduła. Dzikie rośliny z rodzaju są szeroko rozpowszechnione w południowej Europie i na Bliskim Wschodzie, typy dekoracyjne są bardzo popularne w całej Europie. Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska francuskiego artysty Claude Obrie który przedstawionym prace naukowe na temat botaniki. Roślina ta jest nietypowe dla swoich liściach zimozielonych i jasny puszysty dywan z kwiatów.

Spis treści artykułu

 • opis
 • Najbardziej popularne gatunki i odmiany
 • rodzaje zdjęć
 • Uprawa i pielęgnacja
 • zimowanie
 • reprodukcja
 • Choroby i szkodniki
 • Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

opis

Aubrieta - rodzaj byliny rhizomatous zielnych wleczonego rośliny. W naturze żyją na brzegach rzek i skał. Przysiad tuleje wysokości 10 do 30 cm, szerokość rośnie do 90 cm. Powierzchnia system korzeniowy jest włóknista. Pędy rozgałęziony splecione, aby utworzyć gęsty mat. Liście są małe, owalne, krótki meszek ułożone na przemian. Ich cała krawędź lub ząbkowane, kolor jasnozielone szaro-zieloną lub barwny.

Aubrieta kwiaty czterech płatków o średnicy około 1 cm, zebrane w luźne kwiatostany są małym fioletowy, niebieski, purpura, różowe lub białe kwiaty mogą być proste w formie, półpełne i Terry. Owoce w postaci brązowego nasion pod owalne.

Kwitnienie obfite i długie, od kwietnia do maja, możliwość drugiej fali upadku.

Aubrieta oprawione ścianę

Najbardziej popularne gatunki i odmiany

Historia Aubrieta hodowla w kulturze jest bardzo stary. Nawet teraz, w niektórych ogrodach jeszcze kilka starych odmian, które zostały wyhodowane w późnym XIX wieku. Odmiany te różnią się rozwojem pędów, piękny kształt dywanu, gęsto pokryte małych kwiatów. Na przykład, wiele Aubrieta kulturowego - Tauricola (uruchomiony w 1899 roku) z pięknych kwiatów lawendy.

Czytaj więcej:   Sadzonki papryki w 2017 roku, kiedy siać, sadzić sadzonki, zamachem posadzone w ziemi

Liczne odmiany Aubrieta kulturowe  (Aubrieta x cultorum Bergmanowie) - jest różnorodność form hybrydowych, które różnią się kolorem i kształtem płatków kwiatów. Niektóre odmiany kwitną duże, czasami nawet podwójne lub półpełne kwiaty, z mnożenia nasion zachować jakość odmianową. Wyhodowane odmiany o wysokości łodyg, dzięki czemu Aubrieta uprawiane w doniczkach lub ciętych kwiatów. Tuleje kwitną około 40 dni, od maja. rozpowszechnione:

 • Gatunek Argenteo-Variegates ( „Argenteo-variegata”) reprezentowana przez jasne fioletowe kwiaty, liście z wyraźnie określonym białym obramowaniem i małych plamek.
 • Grinkort Purpl ( 'Greencourt Fioletowy') - niebiesko-fioletowe kwiaty z podwójnymi płatkami.
 • Red Keskeyd ( „Red Cascade”) - Jasne czerwone kwiaty luźno wiszące pędy dobrze wyglądać na kamiennym murem.
 • Dr Myulz ( „Doktor Muły”) - popularna odmiana o niesamowitych kwiatów ciemnych odcieniach niebieskiego i fioletu.
 • Joey ( „Joy”) - piękny podwójne płatki, delikatne różowe i fioletowe barwy.

Różnorodność kolorów

Aubrieta mięśnia naramiennego (żagwin zwyczajny) pochodzi z Azji Mniejszej i Bałkanów. Pojawił się w kulturze więcej w 1710 roku. Kwitnie od maja 30-35 dni. Ten gatunek jest przodkiem wszystkich mieszańców i odmian. Główną różnicą - wyraźnie wyrwaniu liście i kwiatostany kwiatach. popularne odmiany

 • Fioletowy królewski z jasnymi fioletowymi kwiatami,
 • Bessinghem Różowy z podwójnymi płatkami miękki różowy kolor,
 • Czerwony dywan z ciemnoczerwonych kwiatów, tworząc wraz z wypryskami liści ciągłej pokrywy.

Aubrieta elegancki  (Aubrieta gracilis) - jeden z najpiękniejszych widoków. Łodygi są słabe i nie przekracza wysokości 10 cm, tworząc ciągłą osłonę. Całe liście są podłużne. Kwiaty są większe niż 2 cm. Bardzo atrakcyjna odmiana Kittie Niebieski.

Kroatskaya Aubrieta (Aubrieta Croatica) jest jajowata i rombowe liście. Łodygi kwiatowe są zlokalizowane na poziomie liścia.

rodzaje zdjęć

Aubrieta «Red Carpet» Aubrieta «Argenteovariegata» Aubrieta mięśnia naramiennego Aubrieta «Greencourt Purpurowy» Aubrieta mięśnia naramiennego «Bessinghem Różowy» Aubrieta kroatskaya Aubrieta «Lekarz Muły» Aubrieta elegancki «Kittie Niebieski» Aubrieta «Red Cascade»

Czytaj więcej:   piękne miejsca z akcjami

Uprawa i pielęgnacja

Aubrieta lądowania i konserwacja nie wymaga specjalnych warunków. W środkowych szerokościach lepiej rosną w słońcu, ale może rosnąć w półcieniu małej. Preferuje lekkie gleby, dobrze przepuszczalną dla wilgoci, różnej kwasowości dostatecznie podatny zawierający wapń nie tolerują iłu ciężkiego. Aubrieta rosnąć w ogrodzie, trzeba wybrać miejsce do sadzenia, położony na wzgórzu, aby zapobiec jego zatonięcia.

Jest to dość mało wymagająca roślina potrzebuje umiarkowane podlewanie, pielenie, spulchnianie gleby, nawożenia nawozami okresowych pościel piasek do korzeni. Bez wilgoci podczas krzewów susza nie zginął, ale stracą urodę. Po miażdżący Aubrieta należy wyciąć u nasady, a następnie rozpocząć aktywnego wzrostu nowych pędów, aw zakładzie jesienią ozdobić ogród zielone młodych liści, a nawet mogą kwitnąć ponownie.

Jeśli masz szczęście, można kupić kwitnienie Aubrieta

zimowanie

Aubrieta - evergreen Odporność na mrozy rośliny idzie pod śniegiem z liśćmi i łatwo toleruje trochę zimno. W tym przypadku, nawet liście zachowują zielony kolor. Dodatkowa izolacja jest wymagana, jeśli temperatura spadnie zbyt nisko czy zima będzie śniegu-free. Także lepiej jest izolować młode rośliny w pierwszym roku hibernacji.

reprodukcja

Rośliny rozmnażają się wegetatywnie (sadzonki) oraz nasiona.

Powielanie Aubrieta sadzonki wyprodukowane w czerwcu lub lipcu, sadzenie zakorzenienia w szklarniach pod folią w mieszaninie torfu i piasku. Kiełki sadzone w sierpniu i pojone aż zakorzenić.

Dla hodowli krzewów po kwitnieniu można rozdzielić i umieścić na nowych miejsc również użyć sadzonek. Od Aubrieta szybko rośnie, to odległość między sadzonkami na około 20 cm. Sadzenie sadzonek jesień lub części materiału tuleja niepożądane sadzenia przetrwa gorsze.

Sadzonki Aubrieta

Przy uprawie z nasion wysiewa Aubrieta spożywczego wiosną lub późną jesienią raz stałego miejsca w otwartym terenie, takie rośliny zakwitną dopiero w następnym roku. Gleby przed siewem powinny być starannie oczyszczane z chwastami i poluzować po wylądowaniu łagodnie nawadniano. Od sadzonki są przenoszone na zły odbiór, Aubrieta rzadko uprawiana przez sadzonki.

Czytaj więcej:   JAK semantycznej SITE rdzenia

Choroby i szkodniki

Aubrieta przedmiotem pleśni. Gdy powłoka białawy na liście i łodygi powinny natychmiast potraktować je specjalnymi preparatami. Wspólne i skuteczny sposób zwalczania również usuwanie i niszczenie uszkodzonych części.

Najczęściej Aubrieta szkodnikiem jest mszyca, co może prowadzić do pomarszczonych liściach i wysuszone pędów. Na zniszczenie aphids rośliny spryskano pokrzywa lub owadobójczych.

Kwitnienia roślin wśród skał

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Główną zaletą korzystania z Aubrieta w projektowaniu krajobrazu jest jego własnością, aby zachować zielony kolor liści w zimie. Na wiosnę, gdy inne kolory nadal nie są zadowoleni z ich piękna, Aubrieta liście wyglądają bardzo atrakcyjny i orzeźwiający miejsce. Ten uroczy wieloletnie Osłony ziemne, mury oporowe, schody stały kolorowe dywan. Naprawdę doceniam zdolność do wzrostu w skalistym terenie.

Niestandardowy sposób Aubrieta rośnie

Aubrieta często stosowany w al'pinariyev urządzeń, krawężniki, rokariev, tory i pionowych kompozycji kwiatowych umieszczone na stoku. Patrzy organicznie wśród kamieni ozdobnych.

Rośliny Mates mogą być takie same terrestris (żółta skała allisum, wilczomlecz, Saponaria) i niewymiarowe karzeł brodatych tęczówki. Aubrieta w klomb obsadzony w planie: w okresie kwitnienia, tworzy jasną granicę dla kwietników oraz w pozostałym czasie - idealny dla obrzeża klombów innych kolorów.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *