Campion lub Świt: podstawowe typy, pielęgnacja i rozmnażanie

Świt lub Campion (Lyshnis łac.) - (. Zbroję Silene) rodzaj roślin z rodziny ząbek (łac. Caruophyllaceae), który jest ściśle związany z gatunku Silene, a według niektórych źródeł jest wliczone w jego składzie.

Spis treści artykułu

  • opis
  • Gatunek interesujące dla kwiaciarstwa
  • rodzaje zdjęć
  • Uprawa i pielęgnacja
  • reprodukcja
  • Choroby i szkodniki
  • Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Nazwa roślina ma greckiej etymologii tego słowa «lychnos» - lampa na podobieństwo jej kwiaty z jasnymi latarniami.

opis

Wieloletnie w wysokości od 40 do 100 cm (w zależności od gatunku) z dojrzewania wyprostowanej łodygi i surowca, lancetowaty-owalny kształt, semiamplexicaul liści.

Biseksualne kwiaty są zazwyczaj zbierane w główkowaty lub corymbose kwiatostan, rzadko - pojedyncze. Płatki dwuliściennych podzielony na różnych głębokościach. Owoce - pudełko z pyatizubchatym reniform, ciemnobrązowe nasiona.

Campion haltsedonsky

Gatunek interesujące dla kwiaciarstwa

W wyścigu na podstawie innych danych zawiera 25 do 50 gatunków, niektóre z nich są wspólne dla gatunku Silene (Sіlene).

L. rzeżucha (łac L. flos-cuculi.) Lub Adonis Kukushkin - poglądy pochodzą z Europy, gdzie rośnie wszędzie wzdłuż dróg, na mokrych łąkach i pastwiskach. Rośliny tworzą rozetę liści owalnych krótkich, średnich i górnych liści liniowo-lancetowate z ostrymi wierzchołkami. Liczne włochatej pochodzi od 20 do 90 cm wysokości wieży powyżej listowia, rozgałęzia się wielokrotnie w górę i zwieńczony różowe kwiaty 3-4 cm. Kwiaty mają pięć płatków cienkie, głęboko podzielone na cztery płaty, które daje im rozczochrane, postrzępiony wygląd. W zależności od warunków wzrostu w rozkwicie pod koniec maja lub w czerwcu.

L. haltsedonsky (łac L. chalcedonica.) Lub Świt pospolity - gatunek pochodzący z centralnej Rosji, Kazachstanu, Mongolii. Roślina wieloletnia, 35-100 cm. Wynika nierozgałęzionych owłosione. Pozostawia się w podstawowej belki łopatkowych, łodygowe usytuowane przeciwległe, zasadniczo, 2-12 cm, a 1-5 cm.

Campion haltsedonsky "Alba"

Kwiaty w kwiatostanach główkowaty siedzieć na 10-50 sztuk. Kwiaty są jasnoczerwony, 1-3 cm średnicy z pięcioma głęboko płatkowym korony, każdy płatek jest podzielony na dwie części. Kształt kwiatu Campion przypomina krzyż maltański, co odpowiada jednemu ze swoich nazw zwyczajowych trywialne w Europie. W naszym kraju, nazywa kukułczym lub mydło dziewczynki, jego mokre kwiaty mydłem w dotyku. Bardzo dekoracyjny wygląd z dużą ilością form ogrodowych, w tym Terry z białych, różowych, czerwonych kwiatów. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sześciu miesięcy.

Czytaj więcej:   emulacji dysku w systemie Windows 7

L. castellated (szer L. wieńcowego = L. coriacea). - niewymagających wieloletnie 45-80 cm. Ma szarawe liści i czuł się samotny jasne purpurowe kwiaty, które kwitną kolejno w drugiej połowie lata. Aktywnie zapewnia samosiewu.

L. Haag (łac L. haageana.) - niewymiarowe (40 cm) ogrodowe hybrydowy dekoracyjny zarówno podczas kwitnienia duże pąki jaskrawoczerwone kwiaty lub innych okresów wegetacyjnych należnych teksturowane liści brązu. Kwitnienie trwa nieco ponad miesiąc od końca czerwca. Kultura popularna, dość skromny, gatunek odporny na suszę.

Lihnis Haage

Alpejskie L. (szer L. Alpina). - widok niewymiarowych, wysokość jego przedstawicieli średnia wynosi 20 cm, rzadziej. - 40 cm mostki wyprostowany nierozgałęziony, błyszczące wykończenie, często z odcieniem czerwonawym. Liście są odwrotnie, u dołu - wąski, wylot forma lancetowate przyziemnej. Kwiatostan jest niewielki parasol pachnące, często fioletowe kwiaty. Kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Endemiczny do skalistych terenach północnej Europy, znajduje się w tundrze Grenlandii i Ameryki Północnej.

L. viskar (łac L. Viscaria = Silene Viscaria). - znana również jako Smolka lepkie z powodu kleistości, łodygi roślin, które przyciągają owadów. Rośliny aż do metra wysokości z białego, różowego lub Crimson kwiaty, zebrane w wiechy luźnym. Rośliny kwitną tego gatunku pod koniec maja i kwitną o jeden i pół miesiąca. Kultura jest najczęściej uprawiana jako biennale.

L. Arkwright (łac L. arkwrightii.) - w ogrodnictwie popularny gatunek "Vesuvius". Rośliny tego rodzaju są miniaturowe niskie (do 40 cm) z krzewów pomarańczowo-czerwone kwiaty.

L. musującego (łacińskie L. fulgens). - oryginalne kwiaty czerwone z płatków kwiatów głęboko podzielony na dwie części. wysokość roślin 50-60 cm. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.

Czytaj więcej:   Co jest dołączony do systemu operacyjnego Windows

L. Jupiter (łac. L. flos-jovis) - pochodził z alpejskich stoków. Dekoracyjne formy wysoki (80 cm) z różnych form ogrodowych. Rośliny kwitną w połowie lata.

rodzaje zdjęć

Campion castellated (L. wieńcowego = L. coriacea) Campion viskarya (L. Viscaria) rzeżucha Campion lub Gorizvet Kukushkin (L. flos-cuculi) Campion musującego (L. Fulgens) Campion Jupiter (L. flos-jovis) Campion (Haag L. haageana) haltsedonsky Campion lub Świt vulgaris (L. chalcedonica) Campion Arkwright (L. arkwrightii) Campion Alpine (L. alpina),

Uprawa i pielęgnacja

Najlepszy ze wszystkich Campion czuć się dobrze oświetlonych miejscach. Niektóre gatunki (L. haltsedonsky i L. Haag), bez uszczerbku dla wzrostu i kwitnienia tolerować półcień.

Lokalizacja wód gruntowych powinno być takie, aby nie prowokować wody stojącej, co może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Tylko L. rzeżucha w tym zakresie jest mało wymagająca i przetrwa w glebach podmokłych i na brzegach stawów.

Gleba do nasadzania Campion korzystne łatwe koniecznie niekwasowy z piasku dla lepszego odprowadzania.

Jupiter Campion

Campion Care podlewania w okresach suszy, okresowe spulchniania gleby i usuwanie chwastów, które można łatwo zatykają delikatne niekonkurencyjne roślin. Top kompleks nawozowy opatrunek będzie przydatna na wiosnę. Systematyczne kwiatostany skreślenie wyblakłe znacznie przedłużyć okres kwitnienia. Większość gatunków zimy bez schronienia, z wyjątkiem, z wyjątkiem form frotte. W ramach przygotowań do zimy, naziemnej części rośliny powinny być całkowicie odcięty.

Obchodzi Campion udany gdy uprawiane w doniczkach.

reprodukcja

Nasiona . Campion Kiedy rośnie z nasion zasianych w otwartym terenie może być prowadzone wczesną wiosną, przed zimą lub natychmiast po pobraniu. We wszystkich tych przypadkach, kwitną może rozpocząć się w przyszłym roku. Jest to możliwe przy sadzeniu jesiennym kwitnienia w lecie, ale nie w pełni sił.

Jeśli istnieje potrzeba, aby uzyskać rośliny kwitnące w tym samym roku, nasiona powinny być wysiewane w marcu w siewek. Aby pobudzić wzrost i poprawę ich kiełkowania, pre-warstwowy przez 2-4 tygodnie w lodówce. Pojemniki z sadzonki umieszcza się w oświetlonym miejscu w temperaturze 18 ° C. Kiełki pojawiają się w ciągu kilku tygodni, a poprzez sadzenie sadzonek w ziemi będzie gotowy pod koniec maja.

Czytaj więcej:   inspekcję pojazdu do policji drogowej: Nowe zasady powraca kontroli policji drogowej

Czasami sprzedaży jest już kwitnące sadzonki (zdjęcia Alpine Campion)

Może być również stosowany do siedzenia z najsilniejszych i wystąpień samosiewu.

Wegetatywnie . Czteroletnie i starsze krzewy można podzielić na 3-5 części, w zależności od stopnia ich rozwoju. Delenok siedzenia w ziemi odbywa się jesienią, przy zachowaniu odległości 20-25 cm od siebie.

Rozmnażanie przez sadzonki służy Campion formularzy frotte, bo prawdopodobieństwo uzyskania roślin z nasion tych samych kształtach około 1:10. Pędy są cięte na początku lata, utrwalają łóżka pod folią lub w pojemnikach, a we wrześniu sadzi na miejscu.

Campion castellated otrzymany przez podzielenie bush wylać

Choroby i szkodniki

Kiedy nadmiar wilgoci dla roślin stwarzają ryzyko korzeń ROT, plamistość liści i rdzę. Dla zapobiegania być przestrzegane tryb podlewania, aby uniknąć stagnacji wody i czasu, aby zasadzić rośliny na zewnątrz, utrzymując bezpieczny odstęp. Stosowania fungicydów pomaga w przypadku zakażeń grzybiczych.

(. Mszyce, rolki liści, itp) jest stosowane przeciw szkodnikom do lądowania buliony przetwarzania tytoniu i liście pomidorów, a w przypadku licznych kolonii larw - owadobójczych.

Campion w kompozycji

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Campion wykorzystywane do dekoracji klombów, granic. Na zielonym tle grupy sadzenie trawnik tworzy jasne plamy świateł kwitnących.

Lychnis harmonijnie z dzwonkami, czy pierwiosnek żółte daylilies i Gaillardia i białych kwiatów daisy tworzyć odmiany kontrast Zorka z czerwonymi kwiatami. Campion Alpine - wybawieniem dla jednobrzmiących wzgórz, gdzie wśród kamieni będzie on nie tylko dobrze wyglądają, ale również czuje się świetnie.

wody wymagających podejście Adonis Kukushkin przetwarzać krawędzi wody. Po przecięciu Campion krótkotrwałe, więc bukiety kwiatów nie podoba.

kwiatostany girlandami różnych kolorach na pewno udekorować witryny, dzięki dość długi rozkwicie - długo. Jest to bardzo skromny i dość popularny zakład będzie jasne kolory w dowolnym składzie kwiat w ogrodzie.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *