Rośliny lecznicze: zasady i metody suszenia

Suszenie jest jedynym sposobem leczniczy surowa forma wstępna, sposobu jego dobrze rozwinięte w folku i farmakologii naukowej. Ponieważ prawie wszystkie istotne rodzaje roślin leczniczych posiada jedną lub inne właściwości lecznicze, suszenie jest w pełni do nich zastosowanie. powinny być wykorzystywane przede wszystkim naturalne ciepła słonecznego z przepisem wentylacji do suszenia ziół. Metoda ta zapewnia bardziej równomierne nagrzewanie, a lepiej zachowuje właściwości fizyczne rośliny, niż stosowanie pieców i pieców.

Rośliny lecznicze: zasady i metody suszenia

Zgodnie z ogólną zasadą, przygotować rośliny lecznicze, poddaje się suszeniu . Tylko niektóre z nich (konwalia, paproci) są czasami używane w stanie świeżym. Ale te przypadki są niejako wyjątek od ogólnego stosowania roślin leczniczych.

Wysuszenie celem jest uzyskanie surowce bardziej stabilne podczas przechowywania, bardziej ekonomiczny w transporcie i bardziej wygodny w kolejnych operacjach z nim.

W łańcuchu procesu ogólne suszenia ziół bardzo istotne i ważne działania. Gdy niewłaściwe suszenie może nie tylko znacząco zmniejszyć, ale nie niszczy zawarte w surowcu leczniczym.

Jakość surowców leczniczych wpływa nie tylko klimat i gleby, w której rośliny rosną, ale inne czynniki - czas zbierania, sposobu suszenia, a nawet kolor roślin.

Każda roślina jest jak naturalne laboratorium, w którym w sposób ciągły przez cały okres eksploatacji zakładu wykonane są skomplikowane procesy biochemiczne. Nieprzerwanie idzie powstawanie węglowodanów, białek, tłuszczów, kwasów organicznych, alkaloidów, glikozydów, różne procesy są przeprowadzane w sposób ciągły cięcia i tworzenia nowych związków, i tak dalej. D.

Po zbiorze roślin, procesy te nadal w nich najpierw z prawie taką samą siłą. Silny wpływ na wszystkie rośliny w organizmie mają specyficzną reakcję biochemiczną, wysoce złożone substancje wytwarzane w żywych komórkach. Substancje te, noszące nazwę enzymu lub enzymów, odgrywają rolę procesy gazu. Będąc w wegetatywnym organizmu, nawet w niewielkich ilościach, są one wielokrotnie przyspieszają reakcje chemiczne. Wiadomo, każdy z nas w domu procesów fermentacyjnych i gnilne wystąpić pod wpływem enzymów. Enzymy losy, każdy enzym ma specyficzne właściwości i działa tylko na niektórych substancji.

Akcja trwa enzymy i podarte roślin jako roślin nie zatrzyma się w tym momencie, kiedy są wyciągane z ziemi. Podobnie, w niektórych częściach zakładu, oddzielona od niego, życie przetwarza się w komórkach i tkankach, nie od razu stop; stworzony z nowymi warunkami jedynie stopniowo prowadzić do blaknięcie procesów życiowych w komórkach. Przede wszystkim, zatrzymuje przepływ wody z korzeni, i kontynuuje się odparowywanie, przy czym rozpoczyna się obserwować proces więdnięcia wyrwane ziół.

Aktywność enzymów, z udziałem których jest proces tworzenia i rozpadu kompleksu substancji organicznych, nie tylko w ogólnie nadal po oddzieleniu korpusu z rośliny macierzystej, ale czasami bardziej poważne i wyraźnym stopniu. W efekcie zawartość poszczególnych substancji na rośliny mogą być poddawane drastyczną redukcję, a czasem całkowicie znika.

Enzymy wykazują zwiększoną aktywność, zwłaszcza w podwyższonych temperaturach i w warunkach wilgotnych, co jest często obserwowane w więdnięcia części roślin, o ile są ściśle upakowane, a to jest trudne do powietrza.

Zadaniem właściwie suszenia - jak zatrzymać pracę enzymów szybko, jak to możliwe, ale tak, że aktywne składniki z roślin, które nie zostały naruszone.

Wpływ wilgotności, temperatury i światła

Lecznicze surowców zaraz po żniwach to konieczne, możliwe jest szybsze suszenie, ponieważ zawiera duże ilości wilgoci. Tak więc, liście, trawa i kwiaty zawierają maksymalnie 80-85 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}, soczystych owoców do 96 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}, a korzenie i kłącza do 46-65} {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc wilgocią. Z tego materiału wilgoci roślin pod wpływem enzymów dostępnych w roślinach, a temperatura uzyskanej siebie ocieplenia sprasowanego materiału, poddawanego szybkiej degradacji.

Badania wykazały, że gdy ogrzewa się do temperatury powyżej 50 ° C, rośliny, enzymy działają znacznie osłabione, a często całkowicie ustaje. Tymczasem taka temperatura powoduje rozpad wielu substancji czynnych. W związku z tym, dla uzyskania najlepszych rezultatów, suszenie powinno być szybkie i zwykle prowadzi się w temperaturze 40-50 ° C.

Jednak dla niektórych grup roślin, ta temperatura jest wysoka i powoduje częściowe lub całkowite odparowanie lotnych składników czynnych. Te traw, zwłaszcza, są efironosy. Eksperymenty przeprowadzone z tych roślin wykazało, że powolne suszenie w grubej warstwie, w temperaturze nie wyższej niż 30-35 ° C, ilość olejków eterycznych (na przykład liści mięty) nie jest obniżona. Suszenie takie same w temperaturze 40-50 ° C szybko obniża ilości olejków eterycznych i może dawać, chociaż materiał zewnątrz piękny, ale o niskiej wartości o nieznacznej zawartości olejku.

Podobnie, szczególną uwagę należy zwrócić na jej ziół zawierających glikozydy, które są szczególnie narażone łatwo enzymów towarzyszących. Bo świeżo zebranych kora dębu na wewnętrznej powierzchni zaczyna rosnąć brązowy naszych oczach; również zmniejszać natychmiast we wrzącej wodzie, które niszczą enzymów pozostaje światło. Zawartość substancji czynnych w liściach naparstnicy spada gwałtownie w przypadku nieprawidłowego lub powolne suszenie; wielokrotnie przeprowadzanych eksperymentów, te same liście poddaje się wstępnej działania par alkoholu które hamują aktywność enzymów zachowują niezmienione całkowitą ilość składników czynnych. Należy zauważyć, że w liściach ostrza naparstnicy liści szybko wysycha, a grubość głównej łodygi - bardzo powoli, który opóźnia proces suszenia i często prowadzi do obniżenia jakości surowca.

Po suszeniu wyniki również wpływ natury i reakcji soku komórkowego roślin. Na przykład, rośliny z soku komórkowego o odczynie obojętnym (na przykład liści trifol) podczas suszenia nieco zmienić barwę, podczas gdy ostry kwasowych liści posiadających soku komórkowego (na przykład żurawiny liście, szczaw) szybko przyciemnienia. W komórkach obumierania soku komórkowego wolne kwasy wywierają wpływ na chlorofilu prowadzić do modyfikacji lub zniszczenia, co ma wpływ na zewnątrz na zmianie koloru (zaciemnienia) arkusza.

Zielona część skrzydła szczególnie szkodliwe wpływy bezpośrednie działanie promieni słonecznych, który niszczy chlorofilu i powodują żółknięcie wysuszonych liści. Działanie światła na malowanych części kwiatów, w zależności od rodzaju pigmentów jest również często ma szkodliwy wpływ.

Te kwiaty, które mają swój pigment barwiący rozpuszcza się w soku komórkowym (antocyjanów antywirusowe, aptohlor dziewanny) stosunkowo szybko i łatwo zmienić kolor po wysuszeniu. Kwiaty i owoce takie same, w której pigment jest związany z plastydami protoplazmie (karoten owoców popiołu góry, ksantofil Helichrysum) barwniki pozostawać stosunkowo nieruchomo.

Części roślin, które nie zawierają oleje lub barwników, można suszyć na wolnym powietrzu, narażonych na działanie promieni słonecznych. Te ogólne warunki wstępne dla właściwego wykonania suszącym, które może być wykonane na różne sposoby.

Zobacz także:

  • Zasady roślin leczniczych
  • Kalendarz kolekcja roślin leczniczych - kiedy zbierać, żniwa
  • Kalendarz kolekcja roślin leczniczych przez miesiąc

Przygotowanie i metody suszenia

Zbierane i dostarczane do miejsca suszenia roślin oraz ich części powinny być jak najszybciej zastrzeżeniem suszenia. Nie możemy pozwolić, dostarczany w workach i kosze świeżych roślin pozostawała w ich sama uninvestigated przez kilka godzin, zwłaszcza w nocy, w przeciwnym razie mogą one łatwo rozgrzać i rozpocząć proces fermentacji. Wytrącanie z worka lub kosz surowca przed suszeniem i powinien zostać poddany dokładnej obróbce wstępnej.

Sposoby suszenia będzie różny w zależności od rodzaju surowca i od miejsca, które może być wykorzystane do suszenia.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą suszenia, który wykorzystuje ciepło do powietrza ogrzanego przez słońce, w połączeniu z dobrą wentylację pomieszczenia.

Suszenie na wolnym powietrzu

Surowce mogą być suszone na powietrzu, schronów, strychów lub palaczy z zastosowaniem gorącego powietrza, ogrzewanego słońcem.
osuszanie powietrza jest możliwe tylko przy dobrej pogodzie jest suchy latem i wczesną jesienią. W ten sposób, suszy się surowiec (kłącza tatarakowy, kłącza waleriany z korzeniami, korzeń prawoślazu lekarskiego itp), przy czym substancje czynne pod wpływem energii słonecznej nie rozkładają

Suszenie na wolnym powietrzu korzystnie możliwe w tych obszarach, w których klimat jest gorące i suche, takie jak, na przykład, w centralnych Republik Azji, gdy korzenia lukrecji i mydła; w bardziej północnych okręgach Suszenie jest dozwolony tylko podczas okresów bez deszczu i tych wsadów, w których bezpośrednie promienie słoneczne nie powodują niszczenie składników czynnych (na przykład, kłącza walerianowego, korzeni, jagód jałowca i in.).

Ale jak w północnych regionach pogoda nie jest stabilna, w celu uniknięcia psucia surowego deszczu, suszenie powinno być prowadzone pod okapem, pre-rozliczeniowych miejsce zamierzonego wszystkich śmieci.

Jeśli nie ma innych, bardziej odpowiednie pomieszczenia, a następnie pod baldachimem w miejscach chronionych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (w cieniu) i mogą być suszone liście. Zewnątrz często przynoszą jedynie więdnięcia, t. E. uprzedniego usunięcia wilgoci z surowców i końcowy już wytwarzają końcowe suszenie wewnątrz.

Suszenie w pomieszczeniach zamkniętych (suszony na powietrzu)

Suszony powietrzem służy do wyschnięcia liści, ziół i kwiatów. W najprostszym przypadku, surowe materiały są ułożone do suszenia pod okapem lub w szczególnych suszarni. Jednak korzystne jest prowadzenie suszenia w specjalnie zaprojektowanych osuszaczy lub poddaszy. suszarki powietrza wyposażony w szafach z ramek, które są rozciągane, płótno lub rzadkiego siatki metalowej. Suszenie w suszarkach powietrza suszenia szopy strychach jest wolniejsze niż na otwartym powietrzu pod okapem, ale zapewnia lepsze jakości surowców.

Najbardziej odpowiednie do tego celu, na strychach lokali mieszkalnych pod blaszanym dachem. Ocieplenie poddasza w słoneczny dzień jest tak ważne, że suszenie jest bardzo szybki i daje dobre rezultaty. Poddasze przed suszeniem należy starannie oczyścić z wszelkich śmieci na podłodze rozłożone tkaniny, maty lub gotowe podłogi czysty papier; pomiędzy poszczególnymi rzędami należy pozostawić wystarczająco szerokie chodniki, aby ułatwić dostęp do roślin dla ich steru i czyszczenia.

Rośliny potrzebują do rozproszenia lub położyć cienką warstwę wyjątkiem efironosnyh trawy, która to warstwa może być grubsza. Konieczne jest, aby upewnić się, że różne rośliny suszono w jednym poddaszu, nie mieszać i nie dotykać jedno z drugim. Jeszcze lepiej, jeśli poddasze zainstalować półki, dzięki której pojemność użytkowa poddasza będzie znacząco wzrastać, jak również w celu uproszczenia i przyspieszenia pracy.

Poza tym ciepło, bardzo duże znaczenie w przypadku suszenia ma dobrą wentylację, szybki i ciągłą wymianę powietrza nasyconego wodą słodką, w suchym powietrzu - pierwszy i wymagane schnięcie.

Wentylacyjna może być wzmocnione za pomocą urządzenia oraz liczby rur wylotowych bokach okna poddasza z drewnianymi rolety lub zasłony szczelinowych. Możliwe do wykorzystania poddasza i pod strzechą oraz oborze, w którym suszy się chleb i dobrze wentylowanych obór. Gdy znaczna ilość materiałów budowlanych i specjalne suszarki powietrza, t. E. cyny dachu obory, z przesuwnymi ścianami, przez które regulują wentylacji i ogrzewania. Czasami są one umieszczone w takich „Suszenie” pieców żeliwnych, które w przypadku niepogody. Taki układ wymaga wielu środków gaśniczych (izolacja pieców i rur). Jest już Przejście do suszenia surowego materiału z sztuczne ogrzewanie „suszenie (kombinacja”).

Po wysuszeniu w warunkach ogrzewania sztucznego

Suszenie sztucznego ogrzewania prowadzi się w specjalnych suszarki za pomocą specjalnych urządzeń grzewczych, w których gorącego suchego powietrza przez rury podnosi się w górę powietrza zasilającego usuwanie roślin wilgoci przez rurę wylotową. Zaletą tego sposobu jest to, że surowy lek osuszono szybko, ale proces ten można prowadzić w dowolnej porze roku. W deszczowej pogody, a późną jesienią są dobre wyniki podane piekarnik, kuchenka elektryczna lub rosyjski (jeśli są dostępne). Podczas suszenia rośliny tracą dużo wody, co powoduje ich kurczyć jednak, gdy prawidłowo przeprowadzone podczas wegetatywnego surowca koloru powinien być naturalny i zachowane słaby zapach. Stałe części rośliny, która zawiera kora, korzenie, kłącza i gałęzi na zmiany w mniejszym stopniu i tylko nieznacznie ciemniejsze. Trujące rośliny nie mogą być umieszczone obok nie-trujący i bezwonny - obok tych, które mają charakterystyczny silny aromat.

W zimnych i mokrych na wiosnę i na jesieni, zwłaszcza w tych miejscach, w których natężenie oświetlenia jest słaba i ciepło słoneczne nie można zaliczyć lub masa wejście surowców konieczność stosowania suszy sztucznie. W tym celu należy użyć piece o różnej konstrukcji lub specjalnych suszarek.

piece suszące

Zimny ​​deszczowa okres surowiec, zwłaszcza podziemne części roślin i owoców, wysuszono sztucznego ogrzewania. Można używać pieców rosyjskich, suszarka. Piec rosyjski utrzymywany jest w cieple przez dłuższy czas i surowców wysuszono równomiernie.

Do suszenia ziół zebranych w niewielkiej ilości, w szczególności owoców vulgaris pieca rosyjskim mogą być korzystnie stosowane, który ma dość jednolite ciepło oddawane powoli przez długi czas, a w rzeczywistości jest najbardziej powszechna i niedrogie Gaśnice utwardzane. Piec nie będzie topić w szczególności do suszenia, oraz użycie ogrzewanego pieca po pieczeniu chleba i gotowanie. Wstępnie zarośla czyszczenia palenisko pieca popiół, gdy piekarnik jest chłodzony tak, że jego temperatura będzie zawierać się w zakresie od 40 do 60 ° C, zamknięty w połowie rury, a następnie umieszcza w piecu rozproszona cienka warstwa roślin leczniczych zwykłej sito druciane lub ramkach suszących z niskich nogi dokręcone rzadki szmatką albo metalową siatkę lub, w skrajnych przypadkach, maty. Ramki mogą być instalowane w kilku rzędach, umieszczając je na szczycie siebie. roślin suszy się w piecu pozostawiono na noc, i jeżeli w tym czasie nie mają czasu wysuszenia ostrożnie usunięto, a pozostawiono w suchym miejscu, dopóki nowa pieca nie będzie używany ponownie nadaje się do suszenia. Wadą tego pieca, w urządzeniu suszącym jest niemożność regulowania temperatury w niej zmniejszenie ciepła i zwiększenie pierwszego końca, a na końcu, słaba przyczepność i niewystarczający przepływ powietrza.

W przypadkach, w których surowa suszenia lek staje się powszechne, to jest możliwe, w celu odsłonięcia większej konstrukcji rosyjski pieca regeneracji wydajności w specjalnej komorze suszenia na łuk pieca, w którym spaliny są w tym przypadku nie jest prosta, ale zakrzywiona i jej przemieszczają ścianę komory cieplnej.

Wreszcie, suszenie ziół i może być używany do suszenia kanapy, które są używane do suszenia cykorii, krakersy itp Te kanapy, zawierający od 2 do 4 wkładki, świni, które są połączone na jednym końcu komina. Suszenie jest przeprowadzane w górnej części kanapy, które osłonięte płótna lub papieru zwolnieniu. Czasami na kanapie znajduje się drewniana szafka z szufladami Ażurowe półki, na których rozłożone cienką warstwą surowców. Metoda ta daje bardzo dobre rezultaty.

Surowce nawilżania suszonego

Suszenie wielu roślin jest nierówna. Na przykład, naparstnica pozostawia dość szybko schnie blaszki liściowej i żyłę schnie powoli, z kozłka suchych korzeni przybyszowych szybko i kłącza się bardzo powoli. W związku z tym, po suszeniu tych produktów w celu uniknięcia uszkodzenia, a następnie zaplesneveniya surowiec, suszenie prowadzi się aż do całkowitego wysuszenia w najtrudniejszych części suszy. Oczywiste jest, że podczas gdy reszta masy surowców silnie suche, kruszy i pakowania ich bez rozdrabniania staje się niemożliwe. W tym przypadku odwołać się do późniejszego nawilżania surowca.

Używane w tym celu różne sposoby - na przykład, wysuszony surowiec umieszcza się na jakiś czas w piwnicy, sufit i ściany spryskuje się wodą lub surowców pozostają w powietrzu pod dachem nocy lub wysuszony produkt ostrożnie wylano do rozległych drewnianych skrzyń z otwieraną boczną ścianę i górną pokrywę. W skrzyni produkt pozostawia się w ciągu 2 dni: w tym czasie produkt ochładza się i powoduje redystrybucję wewnętrznej wilgoci; naparstnicy blaszka liścia walerianowego korzenie są wilgotne i można poddać sortowaniu i opakowania bez ryzyka wystąpienia większego szlifowania.

Wydajność produktu suchego

Wydajność suchego surowego świeżo zebranych roślin w zależności od miejsca zbiórki może się różnić od podanych poniżej danych.

Wydajność suchego produktu w zależności od charakteru surowca. Świeżo zebrane trawy lub ich części, zawiera on wilgoci 40-95 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}; gotowy Wysuszony produkt ma zawartość wilgoci nie więcej niż 10-18 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}. Zatem, utrata ilości wody w zakresie od 40 do 85 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}, w zależności od rodzaju produktu. Można przyjąć, że przy suszeniu liści straciła średnio 80 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc}, czyli 100 kg mokrego kolanach otrzymujemy 20 kg suchego ziół - .. 70 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc} dla MMP-75 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc} korzeni - 65 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc} dla skorupy - 40 {421f89d90395e4d09daeb51c63bdada79d6ffe90ff4dfe3e89c1f6071f7482fc} ..
Źródło

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Czytaj więcej:   Tricyrtis: uprawy, hodowla i utrzymanie, zimowania jeszcze egzotyczne rośliny

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *