Cistus: podstawowe gatunki, uprawa i zbiór

Czystka (łac czystka.) - rodzaj bylin lub krzewów karłowatych krzewów i należący do rodziny czystkowate (łac czystkowate.). W dzikich roślin znajduje się w krajach śródziemnomorskich (szczególnie dużo gatunków w Hiszpanii i Portugalii), na Wyspach Kanaryjskich, na Krymie, Western Zakaukazia, Iranu, Maroka. Byliny są czasami nazywane przez Łacińska nazwa tsistus również dość wspólną nazwą w języku angielskim - kamień wzrosła jako czystka często znaleźć na skalistym terenie.

Spis treści artykułu

  • opis
  • Gatunki i odmiany
  • rodzaje zdjęć
  • uprawa
  • reprodukcja
  • zastosowanie dekoracyjne

Ciekawostka: rosyjska nazwa rośliny ze względu na fakt, że liście niektórych gatunków (L. i L. ladonosnogo krymski) są olej kadzidło ma przyjemny zapach i są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia (np perfumy, rytuały religijne i medycyna)

opis

Cistus to krzew o niskim rozgałęzienia pędów dojrzewania. Może być wiecznie zielone lub półzimozielone rosną 150-200 cm. Liście naprzeciwko siebie, gęsty, owalny, kolor ciemnozielony. Korona kształt jest często zaokrąglone kompaktowy, identyczne szerokości i wysokości, co najmniej źle. Płaski kwiat duże (5-8 cm), składające się z pięciu płatków, pręcików i dużą liczbę grubości tłuczka.

Kwiaty mogą być pojedyncze lub połączone w parasole 2-5 sztuk. Farbowanie białej korony, czerwone lub różowe na bazie płatków żółte, niektóre gatunki mają bordowy lub ciemnobrązowe plamy zaokrąglone. Kwiat na żywo tylko jeden dzień, ale jak na roślinie ogromnej ilości, że nie wpływa na obfite kwitnienie. pąki kwitnienie rozpoczyna się w zwykle w maju (w tym samym czasie z piwonii) i trwa od trzech do czterech tygodni.

ilustracje z roślinami

Owoce - otwiera się 5 części komory (1 cm). Nasiona liczne, czerwonawo-brązowy kolor, dojrzewają w środku lata. Najbardziej intensywne rośliny rozwijają się w kwietniu i maju, przed kwitnieniem. Żyją około 25 lat, ale w otoczeniu ogrodu, aby zachować ich dekoracyjny wymieniać co trzy do czterech lat.

Gatunki i odmiany

Istnieje około 25 gatunków tsistusa, istnieje również wiele międzygatunkowe hybrydy, które pojawiły się w wyniku naturalnego krycia.

Czytaj więcej:   Piwonie wyblakłe - co robić? Kwiaciarnia błędy.

L. białawy (szer albidus C). - srednerosloe krzew wzrasta od 50 do 150 cm. Liście około 10 cm długości. Płatki różowo-fioletowy, żółty seredinka. Kwiaty średnicy do 5-7 cm. Płatki nie są gładkie i teksturowane, podobną do lekko pergaminowej zmięty papieru. Kwiaty kwitną w maju i kwietniu. Gatunek preferuje gleby wapienne.

L. Krym (szer C tauricus). - niskie krzewów, aż do 60-65 cm, gałęzie dojrzewania szaro-zielone zabarwienie. Wiecznie zielone liście 1-6 cm, owalny. Kwiaty są różowe lub fioletowe, duże, umieszczone na końcach pędów pojedynczo lub zebrane w parasole 1-3 sztuk. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i może trwać do września. W tym okresie, L. krymski bardzo przyjemny zapach.

L. kędzierzawy (szer C crispus). - rodzaj typu. zimozielone krzewy dorastają do 50 cm, szaro-zielone liście, lekko faliste, 4 cm. Kwiaty są różowe, 3-4 cm średnicy. Wpisz w dzikim rośnie na północy Afryki, Portugalii i Hiszpanii.

L. iskanus (szer C × incanus.) - powszechne i skuteczne hybrydowych. Krzewy rosną wyżej niż 1 m. Szaro-zielone liście. Płatki są purpurowo-różowy. L. iskantus liści stosowany do wytwarzania użytecznych herbat.

owoce tsistusa

L. ladanonosny (szer C ladanifer). - wysoki zimozielony, do 100-250 cm kwiatów koloru białego o żółtym środku, na podstawie płatków kasztanowy plamy .. Kwitnących średnicę pączek 5-8 cm. Lancetowaty pozostawia się na 10 cm. Cała instalacja jest pokryta lepką i aromatycznych żywic, używanych do kadzidło. Ojczyzna gatunków - Mediterranean.

L. puszysty „Sunset” (łac. C. x pulverulenta „Sunset”) - popularna odmiana, wyhodowana przez naturalną hybrydą różnych pięknych kwiatów jasnym różowym kolorze.

L. korbarsky (łac C. x corbariensis.) - hybryda międzygatunkowa pochodzi z Ameryki Południowej. Krzaka wzrasta od 50 do 90 cm. Liście od 2,5 do 5,5 cm. Kwiaty są białe, u podstawy płatki mają żółte plamy, o średnicy 5 cm. Zamknięte pąki czerwono. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Kwitnienia.

Czytaj więcej:   Jak kupować z zagranicznych stron internetowych

L. monpelensky (szer C monspeliensis). - rozprzestrzeniania roślin, które nie mają centralną ucieczki wzrasta do 70 cm wąskimi liśćmi lancetowate, matowych, dojrzewania, 4,5 cm długości pędów jest rozgałęziona ... Płatki białych i żółtych w bazie. Rośliny Evergreen.

rodzaje zdjęć

Cistus iskanus Cistus zwinięty czystka ladanonosny (C ladanifer) Cistus krymsko (C tauricus) Cistus albidus (C albidus) Cistus monpelensky

uprawa

Lokalizacja . Tsistusy ciepłolubnych roślin południowych, a więc wybrać otwartą, dobrze oświetlone miejsce. zacienionych obszarach nie są przenoszone. Sadzonki posadzone na wiosnę. To miejsce powinno być chronione przed wiatrem.

Gleba . Może rosnąć na glebach ubogich w każdym ogrodzie. Jedyny warunek - dobry drenaż i kruchość gleby. Dobrze rozwinięta wśród kostki brukowej, skaliste gleby zbliżonym do ich naturalnego środowiska rosnącą.

Podlewanie . Roślina odporna na suszę i nie tolerują podmokłych i stojącej wody.

Wskazówka: Cistus w pogodzie suchej i gorącej może zatrzymać rozwój i częściowo przywrócić liście, więc w taką pogodę konieczne jest zapewnienie regularnego podlewania. W normalnych warunkach pogodowych, podlewać bardzo oszczędnie.

kiełki Cistus

Obchodzi . Cistus wymaga rozluźnienia gleby. Konieczne jest także, aby wyciąć wyblakłe kwiaty i kwiaty, aby zachować kształt krzewu. Po kwitnieniu przycinać pędy są zbyt rozciągnięte-out. Bush rozpoczął rozgałęzienia, szczypać się młode rośliny.

Niektóre gatunki bardzo odporne na zimno. Ponieważ wiele z tych roślin są kompaktowe wymiary, niezawodność mogą ustawić okres mrozów w środkowej i północnej części pasma RF. Rośliny nie są dotknięte przez szkodniki: owady nie są przyciągane do gęstych Rockrose liści. Ogólnie rzecz biorąc, rosnące trudności tsistusa tworzy.

reprodukcja

rozmnażanie materiału siewnego rozpoczyna się w lutym (marzec) z rosnących sadzonek. Wysiewa się w małej odległości (kilka centymetrów) od siebie, traktowane cienką warstwą (0,5 cm), kompost, gleby i docisnąć lekko podlewane. Pojemnik jest pokryta polietylenem. Utrzymuje się w temperaturze 15 ° C Kiełkowania nasion jest dobra, kiełki pojawiają się w ciągu dwóch do trzech tygodni. Wysokość roślin 5-7 cm są osadzone. Stałe miejsce w klombie posadzone w ciągu ostatnich dziesięciu dni maja, zanim konieczne jest okresowe zrobić garnki na kilka godzin na powietrzu dla hartowania. Kwitnienie występuje w następnym roku po posadzeniu.

Czytaj więcej:   hipotecznych w 2018 roku: zakład na slajdzie

W południowych regionach powiedzieć siewu bezpośrednio do gleby. Czy to w maju lub czerwcu. Zasiać nasion z 25 cm odstępach traktowane podłoża, lekkie naciśnięcie. Dostarczenie regularnego podlewania.

Interesujący fakt: nasiona Cistus ma specjalną membranę, która jest odporna na wysokie obciążenia termicznego. Pędy wyizolowany istotną oleju roślinnego, który, gdy temperatura wzrasta powyżej 35 ° C może się zapalić. Ogień spalił, a sama roślina, a wszyscy wokół niego, z wyjątkiem upadłych nasion na ziemi. Zatem Cistus zwalnia miejsce dla jego rozwoju. Pozostały popiół służy po kiełki pożarnej pojawiły się z nasion upadłych, jako nawóz. Jest to szczególnie widoczne w gorących południowych klimatów, w naszych szerokościach geograficznych nie jest przestrzegana.

scenic Area

Tsistus propagowane i wegetatywnie. Sadzonki są wycinane nowe pędy, korzenie i hodowano w szklarni. Czas puste sadzonki wrzesień-październik, długość 6-8 cm (dwie nerki). Sadzonki sadzi się od razu podlać. Temperatura powietrza powinna wynosić około 15 ° C W zimie, oczywiście, to jest poniżej, a więc okres sadzenia mróz trzeba ukryć. Zakorzenienia i skuteczność tej metody rozmnażania jest również wysoki.

zastosowanie dekoracyjne

Tsistus ma wiele zastosowań w miejscu sadzenia. Jest uprawiana w pojedynczych lądowań i kwietniki grupowych. Połącz roślin różnych gatunków, jak również z innych bylin. Cistus skutecznie patrzy na projektowaniu skalistych zboczach, plaża zjeżdżalni, rekwizyty i kamiennymi ścianami. Może być stosowana jako roślina granicami. Cistus wzrosła nie tylko w mixborders, w pojemnikach, które świetnie wyglądają na otwartych tarasach. Tsistus nadaje się do stosowania w ogrodach w stylu Prowansji i basenu Morza Śródziemnego, z udziałem południowych drzew iglastych, na przykład, cyprysu i tui. Doskonałe partnerzy uważane lawenda i rozmaryn dla niego.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *