Coleus: proste zasady rosnące w nasadzeń ozdobnych, zwłaszcza opieka i hodowla

Coleus (łac. Coleus) pochodzi z tropikalnej Azji Południowej. To niesamowite, efektowna roślina z kolorowych liści jest duża część trawiasta pokrywa najbardziej gorących i wilgotnych miejsc na kontynencie. Rosyjska nazwa ludowa „Krapivka” odnosi się do podobieństwa zewnętrznego tych roślin. Brytyjski nazwa wymyślona „Kroto ubogich” oryginalna roślina ma blask, opis i mało wymagające, w przeciwieństwie do kapryśnego i drogich odpowiednik. Coleus zarówno artystycznych i demokratyczne, aby poradzić sobie z nim nawet początkujący ogrodnik, i dostać sadzonki zawsze jest łatwe.

Spis treści artykułu

 • opis
 • Gatunki i odmiany
 • rodzaje zdjęć
 • Uprawa i pielęgnacja
 • reprodukcja
 • zimowanie
 • Choroby, szkodniki
 • Zastosowanie w nasadzeń krajobrazowych

opis

Coleus - rodzaj bylin należących do rodziny wargowych lub yasnotkovyh. Liczne członków rodzaju - krzewy i zioła. To jest na tyle niska, rośliny krzaczaste z przetłoczeniami, soczyste łodygi i aksamitne, bogato kolorowe liście. Pędy rozgałęzioną czworokątnych. Lekko owłosione liście przypominają pokrzywy, z falistymi, zębate, ząbkowanych brzegach. Kształt może być owalny, w kształcie serca, wzrost nowoczesnych odmian hybrydowych oryginalnej formie z ostrzem skręcone i lancetowate liście. czarne, błyszczące nasiona.

Skład farby różnych gatunków Coleus

Liście są podstawą atrakcyjności tej rośliny. Są kolorowe, o zróżnicowanej kombinacji plamy i paski, wspólnej granicy, duże czy małe plamki, smugi lub marmurkowe efektowny. paleta kolorów jest bardzo bogata - od białawej do purpurowej -Purple oryginalne kombinacje czerwone, zielone, żółte, brązu, miedzi, brązu. Po kwitnieniu formularze Coleus miotełka z niepozornym koloru.

Gatunki i odmiany

gatunków Coleus ponad 150, w zasadzie, to dekorativnolistvennye roślin. Są też piękne kwitnienie - C. shirensis, C. thyrsoides C. Frederici.

Najczęstszym Blume Coleus (Coleus blumei).

Najbardziej popularne Coleus, gatunek Blume

Obok stoi Coleus pumilus - prostaty krzew z małymi liśćmi, stosowanych na plantacjach jako klasyczny rozgałęzienie basket rośliny.

Coleus odmiany różnią się kształtem i kolorem liści: mają stopnie naczelny pierwotnie złożone, w Butterfly - lekko falisty, na Firebird - pięknie zaciskane. Najbardziej kolorowe liście zaznaczyć w klasie C. verschaffeltii.

Czytaj więcej:   przestać nadchodzi COMMUNICATIONS VKontakte

Coleus hybrydowy z oryginalnego arkusza

Możemy wyróżnić kapryśnych odmian Coleus z bardzo delikatne liście, które są łatwo poszkodowanych przez niekorzystne czynniki w postaci jasnych słonecznych, silnych przeciągów, a także bardziej zrównoważonych, odpornych gatunków z wystarczająco odpornych, gęste, często średnich liści.

Do lądowania na miejscu bardziej prawdopodobne, aby wybrać stabilne kolorowych drobnolistna odmian. szybko tworzą zwartych bujne krzaki. Te typy studni tolerować fryzurę, a następnie rozszerzać na zewnątrz, tworząc z deseniem kwiatowym dywany.

rodzaje zdjęć

Blume Coleus "Ogień pokrzywa" Coleus "Crimson" Ruffles Coleus Solenostemon "cętki" Coleus "Solenostemon Redhead" Coleus "Solenostemon crinkly" Coleus Vershaffelta Coleus Hybrid Coleus Blume «Kreator Sunset» Coleus hybrydowy kusacz

Uprawa i pielęgnacja

Do sadzenia Coleus wybrać dobrze zabezpieczony, światła lub cienie miejsce. Dobrze wcześniej i wprowadzone powietrzem przepuszczalnego podłoża drenaż. Dla dobrego Coleus mieszaniny złożonej z równych części objętościowych ziemi (torf z blachy), torf (można zastąpić humus) i ostrożnie piasku.

Coleus miłość światła, z wystarczającą ilością koloru światła z jego liści jest jeszcze jaśniejszy, krzak zachowuje zwartość. Jednakże liście powinny być chronione od stałego narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura dla pomyślnego rozwoju - latem wynosi około 18 ° C, zimą powyżej 12 ° C, w przeciwnym razie istnieje zagrożenie spadających liści. Odpowiednie warunki korelacja świetlnych w zależności od odmiany zapewnia najlepszą zabarwienie liści. Promienie bezpośrednie lepiej tolerowane odmian z czerwono-żółte odcienie liści, zielony lepszego pritenyat. Lato może być osłabienie koloru (oparzenia i turgoru liści związanych z nadmiarem słońca.

Coleus pozostawia tricolour

wilgotność otoczenia, umiarkowana ciepła jest równie istotne dla pomyślnego rozwoju roślin. Wilgotność gleby musi być stała, do stosowania do wody do nawadniania wolne alkalia. W bardzo gorących okresów, pożądane jest, aby rozpylać liści.

Do trzech zapłodnionego raz w miesiącu aż do późnego lata, naprzemiennie kolejno mineralnego, organicznego nawożenia.

Zastosowanie ozdobnych nasadzeń

Kwitnienia Coleus malodekorativnoe Mniejsze kwiaty Doppelschneebesen niebieskie zabarwienie białe tworzą kompleks kolców, wiechy podobne niewidocznym kwiatostan szałwia. Są one wynikiem nie do końca korzystne warunki do uprawy Coleus i opieki nad nim:

 • Zbyt ciężkie gleby;
 • Brak nawadniania;
 • Niska zawartość w glebie składników pokarmowych.
Czytaj więcej:   Jak zbudować szklarnię do ogrodu z plastikowych butelek

kwitnienia Coleus

Kwitnące rośliny okrada dodatkowych sił, liście stają się mniejsze, więc lepiej usunąć łodygi kwiatowe natychmiast po wyglądzie.

W celu zwiększenia krzewienia i uniknąć nagie łodygi, pędy powinny być regularnie szczypać. Bush cięcia doskonale ukształtowana. Coleus jest urządzony w jasnych kolorach części latem poprzez przechwytywanie początek jesieni.

reprodukcja

Propagowane Coleus równie dobrze jak nasiona (metoda rozsady) oraz sadzonek.

Kolusa do uprawy z nasion je w lutym - Marzec rozproszyć bez kopania w płaskiej skrzynki na sadzonki, środki powierzchniowo czynne. Kiełkowania materiału jest wysoka, więc jest zalecane, aby siać w jak najmniejszym stopniu. Podkład sprayu nawilża pokryte materiałem przezroczystym i umieścić w ciepłym oświetlonym miejscu, pożądana temperatura w zakresie 20-22 ° C

Różnorodność kolorów liści

Sadzonki Coleus są bezpretensjonalne, podnosi dobrze tolerowana, szybko rośnie. Ważne jest, aby nie opóźniać wybiera, jak długo mają wystarczająco dużo miejsca na rozbudowę. Siewek nurkowania do filiżanek, miesiąc, maksymalnie półtora przewrócił nich w doniczkach. Młode rośliny zaleca się natychmiast szczypta dobrego krzewienia.

W ostatnich latach popyt mieszankę nasion z Holandii, które pozwalają rozwijać pyszne różnych kompozycjach kolorystycznych.

Coleus bardzo termofilnych absolutnie nie może stać na zimno, tak, że przenosi się w warunkach otwartej tylko z początkiem przedłużonego ogrzewania.

Metoda sadzonka reprodukcja

Powielanie sadzonki Coleus odbywa się bez żadnych problemów, sposób wegetatywny na pościel stosowanego wiosną i latem. Zimowania roślin w pomieszczeniu cięcia lutego, pozostawiając około pięć pączków dla przyszłego wzrostu. Wyciąć gałęzie wykorzystywane na sadzonki. Są one przeszczepione do płuc, ale arkusz kwiat odżywczy ziemia, mieszanina torf, piasek, humus.

szybko korzeni sadzonek obcięty w temperaturze 16-18 ° C, można stosować wodę zamiast mieszanki docelowej. Gdy odczuwalny korzeń są sadzone w osobnych doniczkach rośliny uprawiane z początkiem długotrwałych wykluczając ciepła nocnych przymrozków, przewrócił gleby do ustalonego miejsca.

Czytaj więcej:   Usuwanie filmów z kanału na YouTube

Ukorzenione sadzonki z Coleus

Sadzonki dają lepszą jakość materiału rozmnożeniowego, jak ubocznych korzenie nie są tak silne powstrzymać nadmierny wzrost pędów i terminu kwitnienia.

zimowanie

Na zimę w otwartych zakładach naziemnych nie są przeznaczone jako całkowicie nie znoszę zimna. W otwartym polu jest używany jako roczna. Byliny wymagają przejścia na zimę w pomieszczeniu. Optymalne warunki zakwaterowania zimą - odpowiednia wilgotność i niskiej temperatury w zakresie 12 do 20 ° C

Coleus z biało-zielonymi liśćmi

Choroby, szkodniki

Na ogół, Coleus jest odporna na choroby. Spowodować uszkodzenie roślin może stanowić naruszenie reżimu Podlewanie:

 • Stem gnicie stagnacji wody w glebie - nadmierne podlewanie niesystematyczne.
 • Stopniowe spadając dolne liście - niewystarczające podlewanie, szczególnie w okresie letnim.

warunki opieki naruszenie może powodować widocznego pogorszenia kondycji roślin:

 • Wolniejszy wzrost, liście żółkną bez blaknięcie - zaburzeń odżywiania.
 • Suszone liście są częściowo lub całkowicie, brązowe plamy na krawędziach i czubków - suchego powietrza otoczenia.
 • Blade liście są małe - brak światła.
 • Miękkie opadające liście - niską temperaturę.

Uszkodzony większość przędziorki, mszyce stanowią poważne zagrożenie i mączlika.

Szkodniki osiedlić się na młodych pędach, spód liści, żywiąc się sokami roślin. Przychodzi ogólne pogorszenie pozostawia zauważalnie odbarwione, zdeformowane lub nawet spaść. Uszkodzone elementy usunięte, przetwarzanie jest wykonywane owadobójczym.

Korzystanie z Coleus w granicach

Zastosowanie w nasadzeń krajobrazowych

Coleus wyglądać świetnie w nasadzeń grupowych, zwłaszcza w połączeniu z efektownym krzewów jasne, wielobarwnych liści. Gęste zarośla krępe krzaki ozdobić łóżka z wyższych roślin ozdobnych i kwiatów w centrum, tworząc kolorowe, geometrycznie poprawne, krawężników.

Wyglądają świetnie w połączeniu z kontrastowymi wysokość i barwę roślin w wielu dekoracyjnych zbiorników: garnki, garnki na świeżym powietrzu, donice, dogodny sposób ozdób ogrodowych. Zdolność do zimy mogą być przeniesione do pomieszczenia dla jego dekoracje w okresie zimnej, a po przycięciu wiosennej ponownie umieszczony na stronie.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *