Kiedy ziemniaki kopać: charakterystyka i dojrzewania, metody zbioru ziemniaków

Podczas kopania ziemniaków i stwierdzić, że jest dojrzały? Przy podejmowaniu decyzji, gdzie kopać ziemniaki, to należy rozumieć, że nie ma definicji dokładnej daty, który wskazywałby, gdy do zbioru ziemniaków. Fakt, że dojrzewanie kilku czynników kulturowych może mieć wpływ.

Kiedy ziemniaki kopać: charakterystyka i dojrzewania, metody zbioru ziemniaków

owoce i warzywa żniwa trzeba w odpowiednim czasie, inaczej owoc może zacząć się pogarszać, co również znacząco wpłynąć na harmonogram ich przechowywania. Jeśli owoce, które rosną na drzewach i krzakach widać, a ich wygląd można zrozumieć, że są dojrzałe, a następnie z warzyw korzeniowych są zupełnie inne. W tym artykule powiemy o kiedy kopać ziemniaki , żadnych oznak dojrzewania i ziemniaków, które w średnim termin dojrzewania warzyw, a także metody pozyskiwania roślin sezonowych.

Jak określić czas zbioru?

Przede wszystkim ogrodnicy powinni być świadomi, że istnieje pewien dokładnej daty, które wskazywałyby, gdy do zbioru ziemniaków. Fakt, że dojrzewanie kilku czynników kulturowych może mieć wpływ.

Istnieje pewna zależność od pory ziemniaki zostało zasiane w ziemi. Sadząc pod koniec kwietnia, zbiory mogą być przeprowadzane na początku sierpnia. Według statystyk, najbardziej korzystny miesięcy dla kultury sadzenia jest maj. W związku z tym, zbieranie ziemniaków może rozpocząć się pod koniec sierpnia lub na początku września.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, że niektóre odmiany wykorzystywane do uprawy w bieżącym sezonie. Wczesne i późne odmiany mogą różnić się znacząco czas montażu, - od 4 do 6 tygodni. Ponadto, czas będzie pod wpływem, jak właściciele dbali o ziemi i kultury w okresie letnim, co była pogoda znacznie spadła wilgoć i nawozów do gruntu.

Można wykopać w ogrodzie kilka krzaków pod koniec lipca, gdy warzywa są po prostu wykorzystywane do gotowania, na przykład, młode ziemniaki gotowane. Jeśli właściciele planują długoterminowe przechowywanie ziemniaków, wcześnie kolekcja nie może być przeprowadzona w każdym przypadku. Chodzi o to, że będzie on nadal być zbyt cienka skórka, co znacznie skraca czas przechowywania. Po najmniejszego uszkodzenia bulw skóry następnie zaczynają gnić i zaniku. A jeśli niedojrzałe roślin zaczyna się pogarszać, to jest możliwe, aby zatrzymać się w zimie bez dostaw i bez przygotowań do następnego sezonu.

Gdy nasienie uprawie ziemniaka ogrodnicy rozpoznać czas krzewów kwitnących i dojrzałości w momencie zakupu tego czy innego rodzaju. Również pakiety są zwykle wymagany czas. Jeśli troska o czasie kwitnienia roślin odbywa się w czasie, to znaczy, że wzrost ziemniak przebiega normalnie i dojrzewają po prostu prawo.

Objawy ziemniaczanej dojrzewania

Zazwyczaj większość Truckers są prowadzone przez pojawienie tulei. Po rozpoczęciu żółkną blaty, są wszystkie warunki, aby sądzić, że ziemniak dojrzewa i jest już w ostatniej fazie. Kiedy wysuszone topy, opal litr, a następnie po kilku dniach można zacząć kopać.

Czytaj więcej:   Coleus: proste zasady rosnące w nasadzeń ozdobnych, zwłaszcza opieki i hodowli

Jeśli nadal nie ma pewności o konieczności kopania sadzenia, spróbuj usunąć jeden lub dwa z Bushem i skontrolować bulwy ostrożnie. Ich duży rozmiar i gruba skórka natychmiast monit, że nadszedł czas, aby zebrać cały plon.

Jednak często zdarza się, że część krzewów mają pożółkły i wyschły, a niektóre - nie. Może to być spowodowane faktem, że po wykopaniu ziemniaków w ostatnim sezonie i zbioru bulw zostały one posortowane według gatunku i, w konsekwencji, na dojrzewanie. Jeśli masz podobną sytuację, trzeba odkopać dojrzałych krzewów i resztę z powrotem w 10-14 dni. W tym momencie widać zmiany, a następnie wykopać resztę ziemniaków. Jednak nie należy zapominać, aby kontynuować pokład wody.

Kiedy ogrodnicy posadzone jedno odmian roślin uprawnych, a następnie będzie musiał zebrać w tym samym okresie czasu. Normalnie, żniwo jest usuwany przez 70-100 dni.

W niektórych przypadkach, uschnięte blaty nie zawsze oznaczać dojrzewanie ziemniaków. Może się to zdarzyć, jeśli to szczególnie gorący okres w ziemi nie jest wystarczająco wilgoci. Ponieważ krzewy zaczynają silnie wyschnięcia na kilka dni. Aby tego uniknąć, należy zapewnić dostęp do ogrodu warzywnego.

Z nadmiarem wilgoci lub azotowych nawozów topy zdolność do wzrostu silny, podczas gdy korzenie nie mają czasu, aby dojrzeć w czasie żniw.

Istnieją odmiany, w której górna część będzie pozostają zielone nawet gdy w pełni dojrzałe. W związku z tym można z grubsza określić najlepszy czas zbiorów - koniec sierpnia i pierwszą połowę września. W razie wątpliwości zawsze można próbować wykopać kilka krzewów, aby sprawdzić stan roślin okopowych w tej klasie.

Innym sposobem określenia stadium dojrzewania ziemniaków - skórki na . Jeśli skórka myte łatwo i to jest cienka, to lepiej poczekać z czyszczeniem.

Wykopać krzew o weryfikację. Jeśli skórka nie jest jeszcze dojrzały, a następnie spróbuj 7-10 dni.

Aby określić, ile będzie zbierać bulw na metr kwadratowy sadzonek, trzeba wiedzieć, jakie wykorzystywane podczas lądowania. Zauważ, że młodych ziemniaków wielkość owoców będzie mniejsza.

Video: Znaki gotowości żniwa

Metody czyszczenia ziemniaków

Wielu ogrodników są zainteresowani, ponieważ istnieją techniki ziemniak kopania. W czasie żniw, można użyć więcej niż jeden sposób na s.

Najczęściej stosowane konwencjonalne narzędzia ogrodnicze - łopata i widły. W tym przypadku, w czasie pracy muszą wystąpić znaczne obciążenie fizyczne, jak również większość rolników już młody, może być wyzwaniem. Większość zostaną napięte dolną część pleców. Dla tych, którzy mają problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, lepiej jest korzystać z innych metod, jak również w złym stanie zdrowia po kilku godzinach może pojawić się ból pleców.

W dużych gospodarstwach trzeba obsłużyć znacznie większe obszary niż chałupników. Na dużą skalę specjalnego urządzenia czyszczące zostały zaprojektowane tak, aby znacznie ułatwić pracę. Należą kartofolekopalka lub ciągnik.
Zazwyczaj praca fizyczna obciążenia może znacząco ogrodnik powrotem. W związku z tym, jeśli uprawa powierzchni ziemi jest bardzo duża i masz dostęp do specjalnej maszyny, to najlepiej, aby go używać.

Sposób czyszczenia na wszystkich: ktoś wykopuje łopatę, niektóre z widłami, i jakiś blok silnika:

Czyszczenie przy użyciu tego urządzenia może być przeprowadzona po odciąć wszystkie wierzchołki na powierzchni. Po kilku dniach, można dostać się do pracy i kopać ziemniaki.

Określania kiedy kopać ziemniaki , trzeba przygotować sprzęt. Pierwszą rzeczą, którą należy zwrócić uwagę na stan elementów rotacji. Powinny one być dobrze nasmarowane. Część, która pomoże rozluźnić glebę i plony powinny być oczyszczone z starej oblepione ziemi, gliny i kamieni. Jeśli ostre krawędzie nudny, to będziesz potrzebował specjalnej ostrzenie.

Należy rozumieć, że użycie kultywatora silnika zakłada, że ​​szereg szczegółowych zasad:

 • Wszystkie rzędy obsadzone ziemniaki powinny być płynne, tak aby nie zmienić kierunek urządzenia;
 • odległość między wszystkich wierszy musi być taka sama, ponieważ oba koła kultywator silnik może zadzwonić do sąsiedniego lądowania uszkadzającego bulw;
 • Podczas czyszczenia lepiej jest użyć specjalnego dodatkowych komponentów do kultywatora, wybierając pewną głębokość do kopania ziemi;
 • ciągnik musi być ustawiony tak, że porusza się łatwo, wówczas powierzchnia okaże się bulw;
 • aby ułatwić pracę kultywatora najlepiej jest kopać ziemniaki za pośrednictwem numeru lub jedno z kół ruszy sprzętu na zaoranej ziemi, a drugi - na wydeptaną ścieżkę.

Przed rozpoczęciem pracy, jest on natychmiast polecił przygotować miejsce, gdzie będziesz sortowania lub suchy plon. Lepiej nie próbować rzucać bulwy, aby uniknąć uszkodzenia mechaniczne owoców, w przeciwnym razie będą one pogorszeniu w ciągu kilku tygodni.

W procesie czyszczenia musisz natychmiast odrzucić uszkodzone i chore owoce, więc nie marnujesz czasu na to. Dobry plon ułożone w workach i umieścić w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Najlepiej jest dodatkowo pokrycie torby grubą tkaniną poddać się bez światła słonecznego przeniknął. Taki środek opóźnić kiełkowanie ziemniaków. Należy pamiętać, że lepiej jest rozmontować gamę torebek, aby uniknąć nieporozumień.

Kiedy na polu po zbiorze pozostały szczyty i chwasty, może provyalit słońce. W ciągu kilku dni wszystko powinno być gromadzone, a następnie pochowano w pit kompostu.

Jeśli w procesie można zauważyć, że istnieją znaki na rośliny lub choroby grzybowe, to lepiej, aby spalić szczyty.

Starają się przestrzegać tych zasad, to pomoże ułatwić zadanie zebrać plon ziemniaków.

Film „Jak kopać ziemniaki mini motor-block”

Ten film pokazuje, jak szybko kopać kultywatory ziemniaczane JIKOV lub mini-blok silnika z zamontowanym urządzeń domowych bez łopatą.

Kiedy zacząć kopać ziemniaki w różnych regionach Rosji

Większość terytorium Rosji znajduje się w strefie ryzykownych rolnictwie. Dlatego wybierać odmiany ziemniaka powinny być bardzo starannie, dając pierwszeństwo uznanych odmian. To prawda, że ​​istnieją odmiany i wszechstronny. Tak więc, według statystyk prawie 70} {9348ab6cd306b4baf2ee4b381f869719321b6be92dbf0f6d7a865c814efa0162 właściciele gospodarstw przydomowych położonych na Kubań na Dalekim Wschodzie, są sadzone na stronach odmian ziemniaka wczesnego Żukowski, który charakteryzuje się wysoką wydajnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jego jedyną wadą - bulwy zaczną kiełkować przy najmniejszym wzrostem temperatury w sklepie. Jeśli jesień jest ciepła i wahał ogrodnik ze zbiorów, ziemniaki mogą rosnąć nawet w ziemi.

ziemniaki zbioru w centralnej Rosji

Na północy, średnia rosyjskie mrozy zespół rozpocznie się w trzecim tygodniu września. Zgodnie z tym, ziemniak lepiej usunąć aż do połowy września.

Chociaż uprawa późnych odmian w takich warunkach jest bardzo ryzykowne, umiejętne ogrodnicy nie boją się trudności: bardzo popularny klas srednepozdnie :

 • zwycięstwo
 • Nakra,
 • Altair,
 • Fambo.

Od wczesnych odmian , które mogą być zbierane pod koniec sierpnia - początek września, właściciele wolą ogrody:

 • Bashkir,
 • Bellarozu,
 • nora
 • Rozaru.

W południowej części środkowej pasma Rosja mrozy występują później, na początku października. Klimat tutaj jest bardziej miękkie, dzięki czemu można rozwijać wszystkich odmian ziemniaków, włącznie z najnowszymi technologiami.

 • Późno najbardziej kochany przez ogrodników odmian białoruskiego wyboru - Białoruś 3 i Lasunak,
 • z srednepozdnih - Lorch, Mozarta, zwycięstwo, niebiesko.

Zbioru ziemniaków w Kuban

W południowych regionach - ma swoją specyfikę. Tutaj zwrócić większą uwagę, aby nie zamarznąć, a w okresie letnich upałów. Około połowy lipca temperatura wzrasta tak, że ziemniaki w ziemi przestaje rosnąć. Dlatego też, na południu Rosji jest korzystne dla roślin wcześnie i średnie wczesne odmiany dojrzewają dopiero pod koniec lipca.

Empirycznie stwierdzone, że ten sam Zhukovski daje wysokie plony w pierwszym roku, a następnie rodzaj degeneruje, traci odporność cieplną. Ale w tych warunkach klimatycznych doskonale okazały się wczesne odmiany :

 • Cleopatra
 • i wczesne pojawienie się owoców,

i średnie wcześnie:

 • Svitanok Kijów,
 • Kardynał,
 • Raj
 • i rezerwowy.

I najsmaczniejsze z wczesnych odmian uprawianych w regionie Kuban, uznany przez strzałkę.

zbioru ziemniaków na Krymie

Chociaż pierwsze mrozy na Krymie rozpocznie się dopiero pod koniec października, ze względu na gorący klimat tutaj, ponieważ w regionie Kuban, bardziej opłaca się rozwijać wczesnych odmian.
Krymskiej hodowcy przedstawia klasy Krym wzrosła specjalnie odporną na ciepło, idealny do warunków lokalnych.

Jeśli obszar do organizowania nawadniających, żaroodpornych wczesne odmiany :

 • Agawa,
 • Tiras,
 • Laura,
 • Arosa

na Krymie może dać dwa warunki upraw w sezonie: pierwszy zebrane w czerwcu, drugi - na początku października.

Ziemniaków na Uralu i Syberii

Na Uralu i Syberii mrozy zaczynają się w połowie września. Funkcja klimat - późne przymrozki wiosenne, ewentualna susza lipcu i ulewne deszcze w sierpniu. Dlatego też, co najmniej ryzykowne rosnąć wczesne i średnio wczesnych odmian, które mogą być zbierane w drugiej - trzeciej dekadzie sierpnia.

Najczęstsze odmiany:

 • Lugovskoy,
 • Luck (zarówno mróz i susza)
 • Redstar.

Zobacz także:

 • Korzystne dni do zbioru ziemniaków na kalendarzu księżycowym w roku 2018

źródła:

 • http://gryadki.com/
 • https://kartofan.org/

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *