olej rycynowy lub rycynowy: rośnie z nasion, zasady pielęgnacji i użytkowania

Rycynowy (łac Ricinus.) - rodzaj bylin z rodziny Euphorbiaceae (łac Euphorbiaceae.). Czasami nazywany pudru. Rhode monotypia i składa się z jednego rodzaju rącznika pospolitego (Ricinus communis łac.) - roślina lecznicza roślin oleistych i szeroko stosowane jako element dekoracyjny i ogrodu. Łacińskiej ricinus "oznacza„tick”, inne niż nasiona swojej zróżnicowanej kolorystyce nieco podobne odmiany tego owada, stąd nazwa„rycynowy”.

Spis treści artykułu

  • opis
  • sortuje
  • rodzaje zdjęć
  • Lokalizacja i pielęgnacja
  • reprodukcja
  • wykorzystanie
    • W projektowaniu krajobrazu
    • W medycynie i technice

Uważa się, że aż zaczął wiele wieków temu w Afryce Północnej (Egipt), a stamtąd udał się do dystrybucji Azji (priorytet do Indii), a następnie nasiona zostały sprowadzone do Europy. Caster stopniowo rozprzestrzenił niemal na całym świecie, a olej z nasion jego są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, na przykład, jako środki do smarowania mechanizmów samolotu.

rącznik

opis

Castor - drzewo lub krzew, który dorasta do 12 - 15 m wysokości. W obszarach o tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych, takich jak Ameryka Południowa, Australia, Indie i Chiny, jest to bylina zimozielona. Dla krajów o ciepłym klimacie umiarkowanym. - Roczne herb, który dorasta do 2 m, a czasem 4 m to jest w naszych szerokościach geograficznych, jest uprawiana jako roczna.

kwiatostan rycynowy

Pędy są wyprostowane i rozgałęzione, puste w środku, czerwony, bordo lub fioletowy w niektórych odmian - prawie czarny. Pozostawia dużą długość 30 do 80 cm, o szerokości większej, niż jej długość. Tarczycy płetwowaty-rozcięta przez 5 - 11, a ostrza ząbkowane krawędzie.

Widok ogólny zakładu

Kwiaty są dwupienne z prostego perianth chashechkovidnymi zebrane w wiechowaty kwiatostany. Mężczyźni - tychinkovye kwiaty znajdują się w dolnej części kwiatostanu, są one zazwyczaj jaśniejszy odcień bieli, kremu lub żółtawo-białe. Słupki - kobiety są na górze, są one często czerwony, jasny różowy. gałęzie kwiatostan utworzona na końcu lub w zatokach górne pary liści, są dość długi - może wynosić 60 - 80 cm.

Czytaj więcej:   stół czasie kwalifikacji do wcześniejszego przejścia na emeryturę zgodnie z nowym prawem od 2019 roku: na wcześniejszą emeryturę według roku urodzenia

Dojrzewanie czerwonych owoców

gładkie nasiona prisemyannik, dojrzewają w kulistych i kolczastych strąków średnicy i 3 cm. Mają piękne mozaiki kolor. Początek kwitnienia zależy od stref klimatycznych, często zaczyna się pod koniec lipca, ale czasami później.

Castor „New Zealand Fioletowy” i malwy

sortuje

rycynowy dekoracyjny był postrzegany przez długi czas: od 19 wieku jest - mile widzianym gościem w ogrodach Europy i Rosji. Dlatego pochodzi wiele odmian, wyrazisty kolor i wielkość liści i wysokości roślin. Aby skorzystać z krajobrazu zostały wybrane więcej niewymiarowych klasę.

K. „Nowa Zelandia Purpl» ( «Nowa Zelandia Fioletowy») ma ciemne purpurowe liście i bordowy-fioletowe łodygi, dorasta do 2 m.

Dojrzewanie zielone owoce

K. «Carmencita» ( „Carmencita”) charakteryzują się czerwonawo-bordowym barwiących liści i łodyg czerwony fali; kwiatostan różowy i zielony; Wysokość rośliny o nieco ponad 1,5 m. Odmiana był bardzo udany i stał się popularny, dlatego też zostały wycofane podsorta, na przykład, z bardziej intensywnym czerwonym kolorze liści.

K „Zanzibar» ( «Zanzibarensis») jest bardzo wysoki w 2 do 3 m. Rośliny rozsmarowanie duże zielone liście o szerokości 50 cm i długości 20 cm z białym smugi. Kwiaty są jaskrawoczerwone. Nasiona tej odmiany i dolnej K „Impala» ( «Impala») i są sprzedawane na nas. W „Impala” brązowych liści, roślina dorasta do 1,4 m.

A oto drzewo!

K. „Kozak kobieta” - odmiana krajowa, do 2 m wysokości liści z czerwonymi żyłkami, ciemnozielone .. Czerwony kwiatostan. Seedpods fioletowy lub jasnoczerwony.

rodzaje zdjęć

Castor «Impala» rycynowy «Carmencita» rycynowy «Zanzibarensis»

Lokalizacja i pielęgnacja

Rycynowy roślina jest bardzo skromny, czego dowodem jest jej szybkie rozprzestrzenianie się w naturze: rozcieńczenie kulturowe, szybko rośnie poza lądowania, Running Wild. W wielu krajach, to można znaleźć rosnące wzdłuż dróg. Jednak opieka oceni fabrykę i dać więcej kwiatostany i urosnąć.

Czytaj więcej:   Serwer z mini gier dla Maynkraft piratów 1.5.2

słoneczny kwietnik

Sadzenie Castor lepiej na ciepłym słonecznym miejscu. Uwielbia luźne, dobrze nawożonej gleby próchnicy. W związku z tym, może i powinna być podawana roztwór odchodów lub końskiego nawozu oraz azotu przyczynia się do tworzenia kwiatostanów. Bez wysokiej nawadnianie nie rośnie, musi być często i obficie podlać. Do uprawy i pielęgnacji roślin bardziej odpowiednie miejsce olej rycynowy, chroniony przed wiatrem i przeciągi. Oczywiście, powinno być szybko usuwane z chwastów, zwłaszcza bezpośrednio po posadzeniu.

reprodukcja

Castor rośliny oleiste propagowane przez nasiona, które są najlepiej przechowywać zbiory samemu nie zawsze wykazują dobrą kiełkowania.

Wskazówka: w zimnej ziemi lepiej nie sadzić, powinien rzucić gorącą wodę i zrobić nasiona muszą być suche.

nasiona rącznika

W uprawie nasion rącznika w glebie, są wysiane w kwietniu - maju, ale jest lepiej i bezpieczniej rosną sadzonki. Do nasion, które są wyrzucane w marcu, oddzielnie lub w doniczkach z torfu w jednym naczyniu do głębokości 2 - 5 cm, i w odległości kilku cm od siebie. Sadzonki kiełkują i rosną dość szybko. Top kiełki po siedząc w osobnych doniczkach przestronne, można kwiat. Karmić sadzonki nie trzeba, ale muszą być regularne podlewanie i obfite. Kiełki lepiej narazić się na słońcu.

Gwiezdne klomby, wraz z N-bezpieczeństwa dla dzieci

Posadzone w klombie, w maju, w bardziej północnych szerokościach geograficznych w czerwcu, kiedy to właśnie groźba zamarznięcia minął, albo rośliny olej rycynowy może umrzeć. Glebę umieszczone wraz z bryłą puli uziemienia. To ciekawe, że w momencie przesadzania może być już pod metr wysokości, a czasem wyższe.

Wskazówka: W deszczowe lato nasiona nie zawsze mają czas, aby dojrzeć, więc przy dobrej pogodzie na rok, aby przygotować je lepiej w przyszłości. Aby to zrobić, należy wybrać dwa lub trzy z najlepszych dużych kwiatostanach, a reszta są usuwane. Aby usunąć nasiona z kolczastych kul - strąków nasiennych, suszono je. Kiełkowania nasion jest zapisany 4 - 5 lat.

Pierwsze pędy

Czytaj więcej:   Ustawienia sieci komputerowej w Windows 7

wykorzystanie

W projektowaniu krajobrazu

Castor - roślina, która jest z pewnością przyciąga uwagę. Zeskok solowy często staje się gwiazdą, co nie jest zaskakujące, ponieważ wygląda jak rozciągnięty palmy, i to jest rzadkie dla naszego klimatu. W ogrodach ceniona ze względu na szybki wzrost - w jednym sezonie rośnie aż do 2 m dość ciekawy wygląd sadzenia grupy, a wzdłuż części obwodowej. - W tym przypadku, zabezpieczenie. W nasadzeń grupowych odmiany rycynowego z fioletowymi i Burgundii liści są doskonale połączone z hollyhocks lawenda, różowym i fioletowym jasnym petunii.

Nasz Kozak

Nie jest konieczne, aby zasadzić rącznik na miejscu, można go pozostawić w garnku i uprawiane jako rośliny pokojowe na parapecie. Wygląda stylowe bukiety składające się z kółek kwiatostany.

Chic pudru w towarzystwie taro (łac. Colocasia)

W medycynie i technice

Nasiona roślin zawiera olej i białka tłuszczowych, z których jeden jest bardzo toksyczny rycyny Struktura również niebezpieczny dla zdrowia alkaloid ricinine. Substancje te nie tylko są obecne w nasionach, w innych częściach rośliny, choć przy niższych stężeniach. Ich wpływ na ludzi i zwierząt jest bardzo destrukcyjny, powodując ostre zatrucie prowadzące do śmierci. Ale są też pozytywne aspekty: rycyna jest używane do produkcji znanego oleju rycynowego - tradycyjny środek przeczyszczający. To do jego produkcji i uprawianej rycynowego.

Wskazówka: Nie bój uprawy fasoli rycynowego z powodu cech zatrucia. To może zdarzyć się tylko poprzez spożywanie nasion, więc muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Także, to lepiej nie sadzić Castor obok warzyw, ponieważ mogą one stać się niezdatne do spożycia. Przezorny zawsze ubezpieczony: zebrać i pracować z nasion w rękawiczkach. Wśród roślin ozdobnych Caster nie jest jedyną trujące, takie jak naparstnica, Ostróżka, jagód cisu, konwalii i znane jest nie mniej niebezpieczne.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *