Corydalis: hodowla i utrzymanie, odwzorowanie oryginalnej Primrose

Liczne zielnych rodzaju Hohlatok (szer. Corydalis) należy do podrodziny Dymyankovye (Fumariaceae), wchodząc makowaty (szer. Papaveraceae). Przedstawiciele rodzaju rozwijać się w klimacie umiarkowanym półkuli północnej. Nazwa naukowa «Corydalis» pochodzi od słowa «przeciw» języka greckiego - kask, który odnosi się do charakterystycznego kształtu kwiatu. U osób, roślina nazywa się „Corydalis”.

Spis treści artykułu

 • cechy biologiczne
 • różnorodność gatunków
 • rodzaje zdjęć
 • Uprawa i pielęgnacja
 • reprodukcja
 • zimowanie
 • Choroby i szkodniki
 • Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

cechy biologiczne

Wielka różnorodność gatunków rocznych i wieloletnich hohlatok znacznie różnią się od siebie pod względem wyglądu i sposobu życia. Istnieje prawdziwy gigantów trawa, sięgając aż do wysokości 2 m, z mocnym rozgałęzionej korneklubnyami i mają okruchy, wysokość 5 cm.

Drewno Kokorycz dymyankolistnaya (C fumariaefolia)

Corydalis są wczesną wiosną bulwiaste ephemeroids. Bulwiaste rośliny - jest raznesshiysya szeroko zaokrąglone korzeń. Wiosną rozwoju, bulwy korzenie zbiera się małe podajnik, więdną w okresie uśpienia. Bulwy są dwojakiego rodzaju:

 • Bylina. Podczas wzrostu tego typu poza wzrostem wielkości korzeni, wciąż nieznacznie pogarsza, stając się puste, jak Corydalis gęstej lub Marshall.
 • Wymienne. Każdego roku nowe bulwy zaczyna rosnąć wewnątrz starego, który staje się jego otoczkę, na przykład, w Corydalis? A gęsta.

Podaż składników odżywczych w guzowate zgrubienia korzeniowego umożliwia Corydalis wegetować wczesną wiosną. U niektórych gatunków u podstawy trzonu jest kilka białych lub czerwonawo-scale jak liście, które chronią przed uszkodzeniem końcówki łodygi. Inne liście, zielonkawe lub niebieskawe, dwu- lub trizhdyslozhnye, paprocie.

Roślina ma kwiatostan racemose lub pojedyncze kwiaty. Każdy kwiat jest dołączona jest ulotka - podsadka. Cztery płatki. Dwie zewnętrzne - o zagiętych końcach, górny tworzy przerost dalekiego - bodziec, który gromadzi nektaru. Dwie wewnętrzne płatki są połączone ze sobą i mały uchwycone pomiędzy zewnętrznymi klapy, jak dziobek. Owoce - torebki z parą cienkich liści. Nasiona czarne, masywne, błyszczące, z ważką przydatków.

Struktura kokorycz pełna

Corydalis zaczynają rosnąć pod śniegiem, w marcu. A w kwietniu, pokazuje wzrost pędów. Kwitnienia uprawnej z gleby, przy T 3-4 ° C, kwitnienia trwa około 20 dni. Po starzeniu nasiona na początku czerwca, część antena znika. Seed rozproszenie jest w dużej mierze ze względu na mrówki.

Czytaj więcej:   Program do tworzenia DJ-Music Club

różnorodność gatunków

Rodzaj gdzieś 320 gatunków. Przede wszystkim, o dwieście, rosnące w Himalajach, w zachodniej i środkowej części Chin. Gdzie oni są stałymi mieszkańcami łąk alpejskich i żerują na dużych wysokościach, karmienie wilgoć z topniejących lodowców. Ephemeroid hohlatok podobny cyklu konwencjonalnie podzielone na kategorie, które różnią się pod względem wymagań środowiskowych określenia odpowiednich technik rolniczych i wykorzystywanie gatunków roślin w ISK.

Do uprawy w centralnej Rosji najbardziej optymalny jest grupa typów lasów, które obejmuje:

 • X rasy (łac. S. caucasica). Ma mały zaokrąglony bulwę, długie łodygi z liśćmi łuszczących i dwa delikatny, kruchy pędzla, z 4-10 kwiatów. średnica trzepak 2-2,6 cm, kolorystyka w odcieniach różowy, różowo-fioletowy. Spur rozwarty, zagęszczony.
 • X bulwy lub wydrążone (łac. S. bulbosa = cava). Wysokość 30 cm. Ma on stałą stożkową bulwy, które z wiekiem staje się pusta, a tylko dwa szerokie, ale łagodne arkusz z wielu przegród w podłużnych segmentów. Tall łodygi podnosi pędzlem wypustkami kwiat z całością. Kwiaty są różowo-fioletowy, są białe kopie.
 • X Marshall (łac. S. marschalliana). Jak bulwy, ale kwiaty są kremowo-żółty. Na wspólnej uprawie form przejściowych wystąpić z kremowo-białych i różowych pąków żółtawy.

Las Corydalis Grandiflora lub gigant

Również w lesie są Corydalis :. Bush (buschii) dymyankolistnaya (fumariaefolia), Magadan (magadanica), Haller (halleri) itp rozwijają się one w składzie klombów, gdzie jest cień pośród wysokich drzew. Jak gleby bogate w próchnicę liści.

Bardzo interesująca grupa Himalajów hohlatok, rośnie w górach, na zboczach i pustynie Azji Środkowej. My, ludzie nazywają to chińskie Corydalis. Ale ich uprawa w środku pasa warunkach bardzo trudne.

 • X Kaszmir (łac. S. cashmeriana). W pobliżu głównego bulwy wyrasta kilka drobnych bulw. Roślin niskiego z silnoizgibistymi liści i jasnoniebieskich kwiatów. Rzadki przedstawiciel Himalajów i Tybetu.
 • X Darvoz (łac. S. darwasicd). Obdarzone kątowy duże, o średnicy 5-6 cm bulw. Od bulw odejść kilka łodyg. Przeciwnie, sino liści z kilku działów są na ziemi.
Czytaj więcej:   hipoteczny w Banku Oszczędności w roku 2018: realne stopy procentowe już po wszystkich kropli zainteresowania

Luźny pędzel trzyma kwiaty na wysmukłych szypułkach. Kwiaty łukowe, rozciągnięte cienką ostrogę, żółte i różowe, ciemne dno. Rośnie na skalistych zboczach.

 • X Ledebour (łac. S. ledebouriand). Ma wysoki skok i parę squat liści. Szczotkować rzadkie, wielu kwiatach, kwiaty o różnym kształcie i kolorze. Pobudzenia ostry grubości; Kolor - biały, jasnożółty, bladoróżowe, kontrastujące z kończyny.

Corydalis Shangina (schanginii) - mieszkaniec pustynie i pogórzu

Grupa ta obejmuje również corydalis: Wilson (wilsonii) golostebelnaya (nudicaulis) krupnoshportsevaya (macrocentra) marakandskaya (maracandica) i inne.

Mniej powszechne w kulturze można spotkać przedstawicieli jednoroczne rodzaju: wiecznie zielone (sempervirens), Niecierpek (Impatiens). Nie tak dawno temu zaczął być uprawiany Corydalis znalezione w chińskiej prowincji Syczuan kręte (flexuosa), wysokiej (Elata).

rodzaje zdjęć

Corydalis rozmieszczone lub Turchaninova (C remota) corydalis szarawo żółta (C brudnożółty) corydalis gęsty (C, stałej) corydalis Sayanskaya (C sajanensis) Bush corydalis (C buschii) corydalis sibirica (C sajanensis) corydalis pełzanie corydalis angustifolia (C angustifolia) Kokorycz Haller (C halleri)

Uprawa i pielęgnacja

Drewno Kokorycz z małymi bulwy umieszczone na głębokości 6-8 cm dużych kłączy bulwiastych, zwłaszcza chińskiego hohlatok pogłębiają się 11-14 cm.

Wybór miejsca lądowania Corydalis i gotowania gleby zależy od rodzaju rośliny.

Las Corydalis zawiera zarówno przebiśniegi (w Umbra i półcienia).

oświetlone obszary nadają się do Azji. W wilgotnych letnich bulw suszy okres hohlatok miesięcy spoczynku, a następnie ponownego sadzenia.

Różne preferencje i muszą respektować gleby. Luźne, bogate gleby organiczne ephemeroids nadaje się drewno, glina ciężka, dobrze osuszone - zorganizować chińską hohlatok.

Pamiętaj! Corydalis mają kilka zalet: dekoracyjny, mróz, kwitnące wczesną wiosną, nie wymaga wyrafinowanych technik rolniczych, tylko mnoży.

Niezwykłe kolor Corydalis «Zwanenburg» cenione przez kolekcjonerów na całym świecie

Dziś gatunek «Zwanenburg» jest uważany czerwona odmiana Corydalis.

reprodukcja

Nasiona - główną metodą zwielokrotniania corydalis. Podział bulwy jest rzadko używany. Tylko Corydalis Kashmir i Bush tworzyć małe guzki. Inne rodzaje bulw podziału tylko raz można osiągnąć w dwudziestu. Niezawodnie zwiększyć liczbę roślin hohlatok powinni przestrzegać dwóch warunków:

 1. Kiedy rośnie Corydalis ziarno, zasiać je po opłat. Staraj się nie przegapić moment dojrzewania, nasiona nie są rozlane na własną rękę i nie zostali uprowadzeni przez mrówki. W jednym pudełku nasiona 8-16.

Pamiętaj! Zaleca się, aby zbierać zielone strąki nasienne, ale tylko wtedy, gdy są one otwarte bez wysiłku i nasiona wewnątrz są czarne. Dwa dni później nasiona dojrzewają.

 1. Posadzone nasiona i sadzonki nie może overdry pojawiają się na wiosnę. Nasiona Corydalis natychmiast tracą zdolność kiełkowania. Siew nie powinien być dłuższy niż miesiąc. Siać w doniczkach potrzebują żadnych okien.
Czytaj więcej:   Sprzęt dla szklarni uprawy róż

U niektórych gatunków (H. szlachetnych, często Schooler i olbrzymich) w pierwszym roku życia rosną tylko liścienie wąskie i bezpretensjonalny, rzeźbione liście rosną w przyszłym roku. Nasiona czas potrzebny do obliczenia uzwojenia lądowania. Pędy mogą pojawić się na jesieni i zamrozić.

gatunki leśne mogą być okazją do zasiać ziarno siebie. Uprawy kwitną w ciągu 2-4 lat. W naturze, bulwy dzieje po owocowania, gdy wystarczająca ilość składników odżywczych i roślina jest w stanie uśpienia.

Bulwy Corydalis Haller (S. halleri) wykopał w lesie

zimowanie

Corydalis las dobrze toleruje zimowych strefy środkowej Rosji. Opadłych liści drzew nie są czyste, ale nie szkodzi roślinom, Corydalis łatwo znaleźć drogę na wiosnę. Rotted pozostawia - doskonały sos i pomaga utrzymać wysoką zawartość wilgoci w glebie.

Bliski gatunki azjatyckie nie tolerują warunki klimatyczne środku pasma. Dlatego są one opakowane i warstwa port dwadzieścia centymetrów liści.

Choroby i szkodniki

Szkodniki Kokorycz sam jak rozlegle: moli, myszy, wirusy. Choroby są rzadkie i nie są istotnym zagrożeniem dla kultury.

Piękne azjatyckie Popov Corydalis (łac. C. popovii) wśród kamieni

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Parki i ogrody hohlatok wykorzystywane do tworzenia dużych grup i kolorowe plamy pod osłoną drzew liściastych. Azjatyckie piękności stosowany przy składaniu Alpine, rokariev. Las hohlatok umieszczone na prowadnicach i Rockeries tylko w miejscach zacienionych drzewach lub wysokich bylin.

Gatunki azjatyckie są sadzone między pięknych skał i lasu między rozwalony stopniowo bylin do Corydalis nie pozostawiać pustej przestrzeni. Z hohlatok dobrze naśladować naturalne przy ognisku

Najbardziej odpowiednimi partnerami dla gatunków leśnych: hionodoksa, krokusy, przebiśniegi gospodarza. Centralny towarzysz: mysie hiacynt, Juno, botaniczne tulipany i inne ephemeroids rosnących na terenach jałowych.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *