Dodekateon lub dryakvennik: uprawa i konserwacja, powielanie, najlepsze gatunki ze zdjęciami

Dodekateon (łac Dodecatheon.) Lub dryakvennik - rodzaj roślin z fantazyjny ciekawych kwiatów, należący do rodziny Primulaceae (łac Primulaceae.). Nazwa rodzaju składa się z dwóch greckich słów, które znaczą „roślina dwunastu bogów” w dawnych czasach, to jest często wykorzystywane do celów leczniczych.

Spis treści artykułu

 • opis
 • Gatunki użyte w Kwiaciarstwa
 • rodzaje zdjęć
 • Uprawa i pielęgnacja
 • reprodukcja
 • Choroby i szkodniki
 • Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

opis

rodzaj roślin - zielnych, bylina, rhizomatous, wczesne kwitnienie. W naturze występuje głównie na terenach górskich, a łąka w północnej części kontynentu amerykańskiego. Wysokość wynosi 50 cm. Rhizome skrócie soczyste, grube i mięsiste. Stem wyprostowany, bezlistne, wysoki. Pozostawia zaokrąglony, prostokątny, zwężający się ogonków, zebranych na wylocie od korzenia do 30 cm długości i jasnozielony.

Dodekation

Kwiaty z pięciu płatków jednym, opadające, podobne do cyklamen, około 3 cm średnicy, biały, żółty, różowy lub fioletowego, płatki są zaginane z powrotem w postaci kwiatostanu parasola. Owoc ma kształt beczki, dużo nasion i są one bardzo małe. Kwitnie w maju i czerwcu, po wszystkich pierwiosnków.

struktura dryakvennika

Gatunki użyte w Kwiaciarstwa

Rodzaju zawiera około 30 gatunków, z których każdy jest dekoracyjny i jest powszechnie stosowany w ogrodnictwie w różnych częściach świata. Pierwsze egzemplarze niezwykłych roślin były w kulturze w 18. wieku. Kilka gatunki są powszechne. Wśród najbardziej popularnych są niezwykłe jedynie następujące odmiany:

 • D. zimno (łac. Dodecatheon frigidum). Liście są małe, kruche, jajowate, położony na skrzydlatych ogonki przy korzeniu. Na prostych cienkich szypułki typ kwiatostan parasol z 2-3 kwiatów. Ich głowy są nachylone z powodu wydłużonych wygiętych szypułek. Ciemnofioletowy arkusze stanowią rodzaj owijki. Kwiat zawiera zagięte płatki liniowy długości 2 cm, waha się od jasnego koloru do blado różowy fioletowy. Czarne pylniki blisko płatków ma żółtą ramkę.
 • D. Common (łac bożykwiat meada.) - Najczęstszym członkiem rodzaju w klombów w działkach. Jest to roślina 40-50 cm pozostawia jajowaty długi (25 cm) na silnych szypułkach. Gęste łodygi kwiatowe są wyprostowane i nie mają liści. Są liczne kwiaty (15-20 sztuk) są zebrane w kwiatostan typu parasol, opadające na eleganckich szypułkach. Recurved płatki osiągnie 3 cm długości, a ich kolor może się różnić w zależności od światła, nawet śnieżnobiały do ciemnego fioletu w zależności od odmiany. Duże pylniki bordowe szczelnie otaczają gardła.
 • D. całkiem lub macrocarpa (łac. Dodecatheon pulchellum) jest różna struktura liści - mają faliste krawędzie i blady zielony kolor. Kwiaty na szypułkach 5-8 kawałki zebrane w kwiatostan typu parasol. Ostrze długość kończyny trochę więcej niż od innych gatunków. Istnieje różowy lub fioletowy kolor.
 • D. Cleveland (łac. D. muszkatołowa) słynie z odmian: insulare (pustelnik) - W naturze rośnie w odległych obszarach, patulum (rozprzestrzeniania) - najmniejszy przedstawiciel gatunku z jasnych purpurowych kwiatów, sanctarum (świętej) - hardy gatunki roślin niesie poważne mrozy.
 • D. biegów (łac D. dentatum.) - wyłącznie białe kwiaty kwitną w środku, co nie jest od razu można zauważyć wąską fioletowy pierścień.
 • D. Henderson (łac. D. Hendersonii) niesamowite wysokie szypułek 45-50 cm. Kwiaty zdawała się unosić w powietrzu jak stado kolorowych owadów.
 • D. Amethyst (łac. D. amethystinum) różni się intensywny kolor kwiat jest bardzo piękna. Z tego powodu, wielu ogrodników są sadzone w łóżkach tej konkretnej odmiany.
Czytaj więcej:   Co się stanie, jeśli wlać ocet do zbiornika spustowego i innych hacking życia.

rodzaje zdjęć

Dodekateon zwyczajny (D. meadia «Alba») Dodekateon zwykłą (D. meadia «» Red Wings) Dodekateon ładna (D. ssp pulchellum. Macrocarpum) Dryakvennik zimno (D. frigidum) biegu Dodekateon (D. dentatum) Dodekateon Cleveland (D. muszkatołowa) Dodekateon ametyst (D. amethystinum) Dodekateon ładna (D. pulchellum) Dodekateon Jeffrey Dodekateon Henderson (D. Hendersonii) Dodekateon Cleveland (D. muszkatołowa sanctarum) Dodekateon zwykłych (Media Dodecatheon «Greene»)

Uprawa i pielęgnacja

Dodekateon korzystnych miejsc znajdujących się w strefie penumbry lub chronione przed ciepłem słonecznym południe, które wyłączone wilgoci stagnacji. Glebę trzeba dość żyznej, światło, gliniastą glebę.

korzenie dryakvennika

Obchodzi dodekateonom na sadzenia i uprawy przedstawia się następująco:

 • umiarkowane podlewanie, szczególnie w okresie suchym,
 • usuwanie chwastów;
 • Uważaj, rozluźnienie i ściółkowania gleby, która pomaga chronić korzenie przed przegrzaniem;
 • doprowadzanie złożonych nawozów mineralnych.

Dryakvennik - niezamarzający roślina jest dobrze tolerowany zimna pora roku nie potrzebuje schronienia.

Dodekateon zwyczajne, jakby «Queen Victoria»

reprodukcja

Powielanie dryakvennika często przeprowadzane wegetatywnie, rzadko - nasiona.

Wczesną wiosną i jesienią dorosłej rośliny dokładnie kopania, aby utrzymać nienaruszone korzenie ostrożnie rozdzielono i sadzone na przygotowanych stron. sadzenia materiał jest łatwy do korzenia.

Dodekateon w krajobrazie

propagacji nasion jest długi i czasochłonne. Dodekateona do uprawy z nasion, zasiane w ich przetworzonej luźnej latem gleby po zbiorze, lub w zimie, sadzonki podlewane umiarkowanie, rozwijają się powoli i tylko kwitną przez 3-4 lata.

Dodekateony w ich domku letniskowym

Choroby i szkodniki

Dodekateon różni się niezwykłą odporność na choroby i szkodniki. Uszkodzić korzenie roślin może zostać przedłużona tylko uwilgotnienia, a liście - ślimaki ataku, który może walczyć, wycieki na miejscu popiół drzewny, kruszone muszle bądź skorup jaj.

Czytaj więcej:   żadnej nagrody VK GROUP

Dryakvennik w skalistym terenie

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Elegancki roślin z pięknych kwiatów, motyli urządzić wspaniały mały kwiat łóżko i brzegach zbiorników. Byłoby najlepiej spojrzeć na wzgórzu alpejskim i skalnych. Wskazane jest, aby posadzić pierwiosnki z roślin kwitnących później, jako dobre tło dla delikatnego dodekateona są drzewa iglaste i paprocie.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *