Co jest wyświetlacze OLED: korzyści i możliwości

W ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród wyświetlaczy OLED producentów telefonów. Jakie są jego zalety i wady w porównaniu do LCD?

Teraz urządzenia mobilne są dostarczane z różnymi rodzajami wyświetlaczy: LCD, OLED, AMOLED. Każdy producent zachwala mobilne zalety ekranu używane, niektóre nawet poprawić technologię ekranu i rozwijają własne wersje, na przykład, Super AMOLED Samsunga lub Optic AMOLED z OnePlus.

Zanim kupisz kolejny „smartphone z najlepszym wyświetlaczem”, trzeba zrozumieć, jakie korzyści go usunąć z użytkownikiem.

Czym jest OLED?

OLED oznacza Organie świecącą diodę, która jest dioda emitująca światło organiczne lub tylko organiczne diody. Aby utworzyć za pomocą cienkich warstw składających się z kilku warstw materiału węglowego.

OLED

Jak widać z nazwy, te diody emitują światło poprzez przepuszczanie prądu elektrycznego przez nich. Na tym polega jedna z głównych różnic między tymi wyświetlaczami przez ekranach LCD - nie wymagają dodatkowego oświetlenia.

Zdolność materiałów organicznych pod efektu jarzeniowego prądu elektrycznego został odkryty w 1950 roku. Ale technologia szybko opracowane i stosowane w różnych dziedzinach dopiero w ostatnich latach.

Zasada działania

Panel LED składa się z sześciu warstw. Górne i dolne warstwy ochronne umieszczone szkła lub tworzywa sztucznego. Znamienny tym, że górna warstwa izolacyjna jest wywoływana, a na dole - podłoże. Ponieważ OLED są bardzo wrażliwe na wilgoć i tlen, odgrywają one ważną rolę.

OLED

Pomiędzy tymi warstwami katodą (elektrodą ujemną) a anodą (elektrodą dodatnią). Między dwoma już umieszczona warstwa cząsteczek organicznych, zwanych promieniowania (przylegających do katodowego poświatą jest utworzone w niej) i przewodzących (w pobliżu anody).

Czytaj więcej:   Flowing kotła gazowego Syberię

Aby diody LED emitują światło, przy czym napięcie jest prowadzone przez anody i katody.

OLED

Ponieważ energia elektryczna Przychodzące katoda odbiera elektrony od źródła zasilania i anodą utraty lub, innymi słowy, to otrzyma dziurę.

OLED

W rezultacie, elektrony są ujemnie naładowane warstwy emisyjne i warstwę przewodzącą staje się naładowana dodatnio.

OLED

Pozytywne dziury są znacznie bardziej mobilny niż ujemnych elektronów, tak skaczą przez granicę do promieniującego warstwy przewodzącej. Kiedy pojawia się otwór elektronów, znoszą się wzajemnie i krótki impuls energii jest uwalniane w postaci cząstek światła - fotonu.

OLED

Proces ten nazywany jest rekombinacja. Ponieważ zdarza się wiele razy w ciągu sekundy, dioda wytwarza światło ciągłe aż prąd przestaje płynąć. Dzięki zastosowaniu wielu diody czerwone, zielone i niebieskie kolory są wyrafinowany kolor obrazów o wysokiej rozdzielczości.

typy OLED

Istnieją dwa rodzaje diod LED. W tradycyjnej wersji stosuje się małe cząsteczki organiczne, umieszczone na szybie, aby emitować światło. Inny rodzaj wykorzystuje duże cząsteczki polimeru. Są to tak zwane polimery emitujące światło (LEP) lub polimerowe diody elektroluminescencyjne (PLED) i są mniej grubości i elastyczności.

Wyświetlacze OLED może być skonstruowany na różne sposoby. W niektórych wersjach, światło wychodzi przez górną warstwę izolacyjną w drugiej - przez podłoże. Duże rozmiary paneli charakteryzują się również tym, że piksele są utworzone z oddzielnych elementów LED.

Ponadto, układ czerwonych, niebieskich i zielonych pikseli może zmieniać się: mogą być obok siebie lub jeden nad drugim. W tym ostatnim przypadku, w każdym centymetrze kwadratowym zamontowanie większej liczby pikseli, co zapewnia wyższą rozdzielczość, ale powoduje również kolumnę wyświetlania.

Zalety OLED

OLED wyświetla w wielu punktach najwyższej do ekranów LCD.

OLED

  • Mała grubość (około 0,2-0,3 mm, zwykle LCD jest około 10 razy większa grubość).
  • Niska waga.
  • Elastyczność.
  • Wysoka jasność.
  • Minimalne zużycie energii (bo podświetlenie nie jest potrzebne).
  • Wysoka częstotliwość odświeżania (OLED reaguje 200 razy szybciej, co jest ważne przy odtwarzaniu szybko poruszających się obrazów, takich jak oglądanie sportu lub gry).
  • Bardziej nasycony kolor czarny kolor (z powodu braku oświetlenia czarnych pikseli).
  • Szeroki kąt widzenia.
Czytaj więcej:   Top 7 Najlepsze aplikacje na celownik (Android i iOS)

wady OLED

Najważniejsze wady wyświetlaczy OLED jest ich kruchość. Wczesne wersje tych wyświetlaczy noszone około cztery razy szybciej niż LCD. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii producentom udało się zmniejszyć różnicę, a teraz wyświetlaczy opartych na organicznych diodach elektroluminescencyjnych może wytrzymać kilka lat aktywnego używania.

Ponadto, jak pokazuje praktyka, czerwone i zielone diody LED są trwalsze niż ich odpowiedniki niebieskich. Z biegiem czasu, może to prowadzić do zniekształceń kolorów.

LG Watch Sport

Innym problemem jest wrażliwość na wodę. Jak wspomniano powyżej, dlatego odgrywa ważną rolę warstwy izolacyjnej.

Warto również zauważyć, że produkcja wyświetlaczy OLED są jeszcze droższe niż LCD. W rezultacie konsument będzie musiał zapłacić więcej za urządzenia z panelem LED, niż jego odpowiednik z ekranu LCD. W przypadku wyświetlacza naprawy uszkodzenia mogą być również droższe.

aplikacja

Technologia ta jest wciąż stosunkowo nowe, ale coraz więcej producentów mają tendencję do używania go w swoich produktach. Teraz wyświetlacze OLED stosowane w ekranach telewizorów, komputerów, odtwarzaczy muzycznych, inteligentnych zegarków i smartfony.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *