CO TO JEST MAC APPLE

Prochowiec

- Wikipedia, wolna encyklopedia.

Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania

Prochowiec
imac 16-9.png

Monoblock iMac, wprowadzony w 2009 roku.
opracowanyApple Inc.
typPC
Wprowadzenie24 stycznia 1984
System operacyjnyMac OS (1984-2000)
OS X (2001-obecnie)
Strona WWWapple.com/mac/

Pierwszy Macintosh (Macintosh 128K)

Macintosh lub Mac  - to seria komputerów osobistych opracowane i sprzedawane przez Apple Inc.

Linia ta była spowodowana tytuł odmiany jabłek McIntosh. Pierwszy komputer linia została wydana w dniu 24 stycznia 1984. To był pierwszy sukces komercyjny komputer osobisty, na podstawie graficznego interfejsu użytkownika i używać myszki zamiast interfejsu wiersza poleceń. Apple Computer Company niezależnie rozwija system operacyjny dla tej platformy - linia Mac OS X. Teraz Macintosh 6 modeli cel inny kierunek. Komputery do użytku domowego Mac mini oraz iMac, MacPro stacji roboczych, laptopów - MacBook MacBook Pro i MacBook Air, dedykowanego serwera Xserve.

zawartość

 • 1 Historia
 • 2 Zakres
 • 3 Przejście do architektury Intel
 • 4 Skład
 • 5 Uwagi
 • 6 Odniesienia

Historia [ Ed. | Ed. kod ]

Pierwszy Mac został wydany w dniu 24 stycznia 1984 roku. Był to pierwszy popularny komputer osobisty, który wykorzystuje graficzny interfejs użytkownika (własna w Xerox PARC) i myszy zamiast standardowego w czasie interfejsu wiersza poleceń. Wkrótce po tym jak firma zatrzymała rozwój i produkcję Apple II, który był poprzednio głównym źródłem dochodów.

Obecnie komputery Macintosh są takie serie produktów: laptopy, entry-level MacBook, najwyższego poziomu laptopy Pro, MacBook Air, ultraprzenośny kompaktowy pulpit Mac mini, stacji roboczych ze zintegrowanym wyświetlaczem iMac, stacje robocze najwyższego poziomu MacPro, serwery MacBook Xserve. W obrębie każdej serii wyprodukował kilka różnych konfiguracji.

Historycznie rzecz biorąc, rodzina jednoczy platformę Macintosh, Motorola oryginalnie zaprojektowany procesor oparty (68000, 68020), później zastąpiony przez bardziej wydajne procesory IBM PowerPC (stosowanych w modelach komputerów PowerMac), a następnie procesory Intela.

Ostatnio desktopy i serwery oparte na PowerPC wyposażone w procesory 64-bitowe G5 i laptopów - 32-bitowe G4. Ze względu na dużą procesora G5 rozpraszanie ciepła i zużycie energii, z których IBM nie udało się uporać, nie znalazły zastosowanie w laptopach. Ten problem i niezdolność do uwolnienia procesory IBM z wyższym taktowaniem, Apple został zmuszony, aby rozpocząć poszukiwania nowego dostawcy procesorów. Ten dostawca stwierdzono, aw 2006 Jabłko rozpoczęła przejście na procesory Intel. Pod koniec 2006 roku, cała seria komputerów została przeniesiona do nowych procesorów, ale Intel architektura natomiast obsługiwany system operacyjny Mac OS X 10.4 tylko w trybie 32-bitowym.

Jak dotąd, wszystkie modele wyposażone są w 64-bitowe procesory Intel Core 2 Duo i Intel Xeon poprzedniej wersji systemu Mac OS X 10.5 obsługuje zarówno 64-bitowe i 32-bitowy tryb na platformach Intel i PowerPC. Od wersji Mac OS X 10.6, obsługuje tylko platformę Intel jako środowiska dla pracy systemu (ale obsługują aplikacje PowerPC w trybie emulacji, aż po lewej stronie). Mac OS Snow Leopard jest w pełni 64-bitowe, jak większości zastosowań.

Większość nowoczesnych aplikacji dla platformy Mac OS X jest kompatybilny z dowolnej platformie Intel i PowerPC, obsługiwanym przez system operacyjny, ale niektóre programy obsługują tylko platformę Intel, aw rzadkich przypadkach (np IBM DB2) - tylko 64-bitowe platformy Intela.

Istotną różnicą między modelami Macintosh od konkurentów (platforma x86 PC z systemem Windows) jest to, że Apple ma pełną kontrolę zarówno sprzętu i systemu operacyjnego. Ostatnio Apple pozwoliło również możliwość korzystania z systemu Microsoft Windows, uwalniając użytkową Boot Camp, który pozwala zainstalować ten system operacyjny (począwszy od Windows XP SP2) na komputerach Mac i włączenie tej funkcji podstawowej Mac OS. Istnieją również platforma dystrybucji Linux Macintosh.

Zakres [ wyd. | Ed. kod ]

Komputery Macintosh może być wykorzystywana do rozwiązania tych samych problemów jak IBM PC. Istnieje wiele możliwości wyboru oprogramowania, systemów i aplikacji, w tym Microsoft Office for Mac, Adobe Photoshop i innych znanych programów.

Historycznie rzecz biorąc, komputery Macintosh są szeroko stosowane w grafice komputerowej, drukowanie i nagrania.

Idź do systemu operacyjnego Mac OS X, który należy do rodziny Unix i oficjalnie otrzymał certyfikat UNIX 03 został znacznie rozszerzony wybór oprogramowania dla komputerów Macintosh, jak większość programów dla systemów Unix / Linux, po prostu rekompilacji lub po przetworzeniu, można uruchomić i na Mac OS X.

Przejście do architektury Intel [ wyd. | Ed. kod ]

Ze zmianami w architekturze był problem z procesora poleceń niezgodność: stare programy napisane dla procesorów PowerPC, nie może działać na procesorach Intel. Rozwiązanie jest w dwóch kierunkach. Wszystkie nowe programy zaproponowane w strategii, aby zwolnić Universal Binary, gdy ten sam kod może działać na obu typach procesorów, a więc stare i nowe komputery Macintosh. Same stare aplikacje uruchamiane na nowych procesorów za pośrednictwem dedykowanej drużyny translator Rosetta, co przekłada PowerPC do zespołu Intel iz powrotem. Dla klienta, ten proces jest całkowicie przejrzysty, choć nieznacznie spowalnia program. Jednak tłumacz Rosetta ma pewne ograniczenia, z których głównym jest to, że można je uruchomić tylko aplikacje napisane specjalnie dla Mac OS X, jest pośród kakao lub węgla (wersja opracowanego specjalnie dla Mac OS X), co ułatwia przenoszenie aplikacja z poprzednich systemów). Programy, które minęły od poprzedniej wersji systemu operacyjnego Mac OS 9 (znany również jako Classic), że nie jest rozwijany między Carbon, nie może działać, ponieważ translator Rosetta, dlatego nie można już uruchomić na nowych procesorach. Ale takie aplikacje mają bardzo mało.

Czytaj więcej:   Gadżety dla WINDOWS VKontakte

Przejście do procesorów Intela znacznie uproszczone, a więc przyspieszył pracę maszynę wirtualną, która biegnie Microsoft Windows. Co więcej, w naszych czasach [ kiedy? ] Wdrożył BootCamp projekt, który pozwala zainstalować i uruchomić na komputerach Macintosh i innych systemów operacyjnych na uruchomienie jednego z nich. Już Obsługuje (wersja 64-bitowych i 32-bitowych modeli z procesorami 64-bitowymi) Windows XP i Windows Vista (napisane sterowniki wszystkich urządzeń Macintosh dla systemu operacyjnego), Windows 7 (Home Premium, Professional i Ultimate) , Mogą być instalowane niezależnie dostosowanie rozkładów Apple Linux (system operacyjny podczas instalacji nie ma problemu, ale głównym problemem jest brak kierowców). Inicjatywa zamienia Macintosh do uniwersalnego komputera, pod różnorodności systemów operacyjnych dla procesorów Intel.

Skład [ wyd. | Ed. kod ]

Obecny skład komputerów Macintosh przedstawił kilka serii:

kompaktowyosobistyprofesjonalny
tabelaMac mini
Mac mini Core transparent.png
Entry-level; процесор Intel Core 2 Duo
iMac
imac 16-9.png
All-in-One; Dostępne 21,5 „i 27” rozmiary ekranu; wykorzystuje procesor Intel Core 2 Duo, Intel Core i5 lub Intel Core i7
MacPro
MacPro BW.png
Workstation pulpit; do dwóch Intel Xeon «Gainestown» lub «Xeon 3500 Bloomfield» czterordzeniowym procesorem
Laptopy
(MacBook)
Macbook Air

13,3 „ultraportable pokrywą aluminiową; wykorzystuje Intel Core 2 Duo

MacBook
MacBook white.png
13,3 „notebook z białego poliwęglanu muszli; wykorzystuje Intel Core 2 Duo
MacBook Pro

13,3 „15,4" i 17” modele pokrywą aluminiową; wykorzystuje Intel Core 2 Duo

serwerMac mini
Mac mini Core transparent.png
Dodatkowa konfiguracja Mac mini bez dysku zewnętrznym. Używany z zainstalowanym systemem operacyjnym Mac OS X Server oraz dwa dyski twarde 500 GB
N / AXserve
Xserve G5.png
1U rack telekomunikacyjnych; wykorzystuje dwurdzeniowe Intel Xeon z maksymalnie 8 rdzeni

Uwagi [ Ed. | Ed. kod ]

Odniesienia [ wyd. | Ed. kod ]

 • StuffIt
 • Apple Inc.
 • Oficjalnym dystrybutorem Apple w Ukrainie
 • Przedstawienie pierwszego Macintosh (1984)
 • Pierwszy przegląd komputera Apple Macintosh w 1984 roku
 • 15 produktów firmy Apple landmark
 • Na stronie i forum o komputerach Mac i produktów Apple
 • Macintosh vs PC? Zalety i wady Apple


Źródło https://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=Macintosh&oldid=21439453

prochowiec

klasyczna Macintosh

- Wikipedia, wolna encyklopedia

Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania

klasyczna Macintosh
Macintosh classic.jpg
typPC
producentjabłko
zwolniony15 października 1990 [1]
produkowane przez14 września 1992 [1]
adres magistrali32 bit
edytorMotorola 68000 o częstotliwości 8 MHz, [1]
pamięć1024 - 4096 KB
urządzenia pamięci masowej3,5 „dysk, 40 MB miejsca na twardym dysku
System operacyjnyMac OS 6.0.7 - 7.5.5 [1]
Commons-logo.svg Macintosh Klasyczny Commons

Klasyczny Macintosh  - komputer osobisty wyprodukowany przez Apple Computer. Przedstawiony 15 października 1990 roku, był to pierwszy komputer Apple Macintosh rodzina sprzedał (od początku sprzedaży) w cenie poniżej US $ 1,000. [2]

Model problem był spowodowany sukcesie wcześniejszych modeli Macintosh Plus i Macintosh SE. Charakterystyka komputerowe niewiele różnią się od prekursorów - ten sam 9 cali ekranu kineskopu monochromatycznego z rozdzielczością 512 x 342 pikseli, samo ograniczenie objętości w pamięci RAM 4 MB [1] .
Decyzja, aby nie korzystać z nowych technologii, takich jak Motorola 68010 procesora, większej ilości obsługiwanej pamięci RAM lub kolorowym wyświetlaczem, to było spowodowane, z jednej strony, dbając o pełną kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem, az drugiej - poprzez zminimalizowanie cenę. Niemniej jednak, niektóre ulepszenia zostały zastosowane, aw przeciwieństwie zastąpiona Macintosh Plus, „Apple SuperDrive 1,4 MB napęd 3,5 zostało zawarte w standardowym wyposażeniem, ale prędkość jest zwiększana o jedną czwartą.

Macintosh klasyczny design, a także wcześniej Macintosh SE, była dostosowana wersja dzieła Jerry i Terry Oyama Menoka - Macintosh 128K w 1984 roku. Apple wydało dwie wersje systemu, w cenie od 1000 $ do 1500 $. Szacunki obserwatorzy zmieszano najbardziej zwrócił uwagę na niskiej wydajności procesora i brak szczelin dylatacyjnych. Ogólna opinia, że ​​maszyna ta ma zastosowanie wyłącznie do przetwarzania tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i baz danych. Niska cena i dostępność oprogramowania edukacyjnego doprowadziły do ​​popularności tego modelu w systemie edukacji. Macinosh Klasyczne został sprzedany wraz z ukazał się w 1991 roku, to mocniejsza Macinosh Classic II przed rozpoczęciem produkcji przestały rok później.

zawartość

 • 1 Historia
  • 1.1 Rozwój
  • 1.2 Wprowadzenie
 • 2 Opis
 • 3 Projekt
 • 4 Funkcje
 • 5 Primechaniya
 • 6 Odniesienia

Historia [ edytuj | edytować kod ]

Rozwój [ Edit | edytować kod ]

Po współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs opuścił firmę w 1985 roku kontrolę nad rozwojem nowych modeli udał się do Jean-Louis Gass, poprzednio kierownik oddziału firmy Apple we Francji. Gass konsekwentnie prowadzony rozwój linii produktów Apple na dwa sposoby: a większą „otwartość”, a dokładniej rozciągliwość i kompatybilność, a także w kierunku wzrostu cen. Twierdził, że spółka nie powinna sprzedawać swoje produkty w dolnym segmencie cenowym, gdzie stopa zwrotu z jednej kopii produktu jest mała, ale zamiast koncentrować się na górnym segmencie rynku z jego wysokiego zysku. Gass został zilustrowany koncepcję stosując wskaźnik cena / wydajność harmonogram komputerów z małej mocy i niskiej cenie, w lewym dolnym rogu drogich i potężnych samochodów w prawym górnym rogu. Segment «wysokiej prawo», «prawy górny” stał się swego rodzaju mantra celu i kierownictwa firmy, kierując się hasłem Gass stwierdzając «pięćdziesiąt pięć lub umrzeć» (pięćdziesiąt pięć lub śmierć) i zażądał poziom zysku 55 proc.

«Wysoka prawo» polityka doprowadziła do szeregu maszyn z coraz wyższej cenie. Oryginalny systemu Macintosh została zaplanowana w cenie około $ 1.000, ale został sprzedany za $ 2495 [3] . I od tego momentu, cena systemów Apple zaczęła rosnąć: Macintosh Plus był tylko nieznacznie droższe, sprzedaje za $ 2599, SE kosztować $ 2900 lub $ 3900 w zależności od modelu i konfiguracji podstawowej Macintosh II nie sprzedać za mniej niż $ 5500. Wiele kolejnych maszyn kosztować nawet większy: Macintosh IIcx - $ 5369, IIci - $ 6269, a IIfx - $ 9900 i to wszystko bez klawiatury i monitora dołączony. wyświetla kolor CRT były również stosunkowo drogie jak na koniec 1980 roku: 14-calowego monitora Apple z rozdzielczością 640 na 480 kosztować $ 999 katalogu, klawiatura Apple nawet z wysokiej jakości były również drogie. Jedynym stosunkowo niedrogie linia komputer z Mac sprzedanych w latach 1980, był Mac Plus, został w produkcji już od kilku lat i który kosztował w tym czasie około 2000 $.

W rezultacie, Apple rzucony segment cenie niższej rynku, który kilka lat temu nastąpił boom na komputery Turbo XT, aw segmencie „górnym rogu” swoich produktów zaczęły być ignorowane ze względu na stacjach roboczych UNIX, firmy Sun i SGI. I dobre 80s szczęście odwróciło się od spółki. Sezon sprzedaży Bożego Narodzenia w 1989 roku ostatecznie ustalona trend, pokazując po raz pierwszy od kilku lat spadek sprzedaży produktów firmy. Wyniki te doprowadziły do spadku kapitalizacji giełdowej firmy Apple o 20% na kwartał. [4]

W styczniu 1990 roku, Gass zrezygnował, a kontrola nad rozwojem nowych modeli została podzielona między kilku jego następców. [4] Wiele inżynierowie Apple od dawna domagał się uwolnienia najtańszych modeli utworzyć osobne rynki niszowe i zwiększenia popytu w całym spektrum cen. Opracowanie maszyn najniższej kategorii cenowej zostało wszczęte z odejściem Gass natychmiast. Trzy systemy określono rozwijać: najbardziej tanie, obliczona na niszy „aż do $ 1000”, taniego, ale z grafiką koloru i nieco droższe maszyny kolorów, koncentruje się na małych firm. W miarę upływu czasu, zmiany te stały się Macintosh Classic, Macintosh LC i Macintosh Iisi. [4]

Uruchomienie [ Edit | edytować kod ]

Klasyczne został wydany w Europie i Japonii jednocześnie ze Stanami Zjednoczonymi. W Japonii Klasyczne został sprzedany za cenę 198.000 jenów ($ 1523). Cena była wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, ale jest porównywalna do ceny laptopa Toshiba Dynabook.

Po spędził 40 mln $ na marketing przeznaczony dla kupujących po raz pierwszy, którzy nabyli Macintosh, Apple było trudne do radzenia sobie ze wzrostem popytu. Apple podwoił powierzchnię produkcyjną w 1990 roku ze względu na rozbudowę zakładów produkcyjnych w Singapurze i Cork (Irlandia), gdzie klasyczny jechał. Następnie, w celu przyspieszenia dostawy samolotów byli zaangażowani, niż składników wysyłkę. Niedobór komputerów spowodował burzę obaw wśród dealerów, którzy obwiniali złego planowania biznesowego Apple.

Kompletne komputery Macintosh Classic i LC zostały dodane interaktywnego oprogramowania edukacyjnego Scholastic Software 12 tygodni przed oficjalnym Anansi. Scholastic firma planuje zwolnić 16 nowych produktów oprogramowania dla komputerów Macintosh w 1991 roku. Kelman, Peter (Peter Kelman), wydawca Scholastic Software, przewidział, że Macintosh stałaby się "maszyna szkoła z lat dziewięćdziesiątych." Klasyczny komputer sprzedawany w szkołach w cenie $ 800, a także dostępność oprogramowania edukacyjnego doprowadziły do ​​wzrostu popularności tego komputera w sektorze edukacji.

Charakterystyka [ edytuj | edytować kod ]

klasyczna Macintosh

Model entry-level miał 1 MB pamięci RAM i dysk twardy nie miał w cenie $ 999. Dla $ 1.499 można kupić wersję z 2 MB pamięci RAM i 40 MB wbudowanej twardym. Napęd dyskietek SuperDrive może odczytywać i zapisywać na dyskietce formatów dysków rzeczywista MacOS, MS-DOS, OS / 2 i ProDOS [5] . Była to ostatnia linia komputerze Mac przy użyciu MC68000 jak CPU.

Macintosh klasyczny używany system operacyjny MacOS systemu 6.0.7 i obsługuje wszystkie wersje włącznie 7.5.5. ROM z komputera, który zawiera ukryte HFS, zawiera 6.0.3 systemu [6] , który można pobrać klikając na starcie naciśnięcia klawiszy Option + Command + X + O [6] .

Projekt [ Edit | edytować kod ]

Klawiatura Apple II był standardem dla Macintosh Classic,

Płyta ta została zaprojektowano na podstawie Macintosh SE, [7] , ale jego wielkość zmniejszono o połowę (do 23 o 13 cm), dzięki zastosowaniu technologii montażu powierzchniowego. To ulepszenie, wraz z brakiem szczelin dylatacyjnych, zmniejsza koszty. [7] Jednak upodmiotowienie deficyt, doprowadziła do takich dziwactw jak łączenia użytkowników zewnętrznych wyświetlaczy z szerokim ekranie (zdolny do wyświetlania wydrukowaną stronę, lub nawet dwa blisko siebie z małym ekranem i popularność komputerów Mac w rozwijających się obszarów DTP całkowicie i blisko do wielkość rzeczywista) za pomocą złącza SCSI.

Charakterystyka [ edytuj | edytować kod ]

komponentDane [1]
pokaz9 cali (23 cm), rozdzielczość CRT monochromatyczny 512 x 342 punktów
urządzenia pamięci masowejWbudowany 3,5-calowy 1,4MB SuperDrive napęd dyskietek, opcjonalny - 40 MB dysk SCSI
edytor8 MHz Motorola 68000
częstotliwość magistrali8 MHz
rozbój1 MB rozszerzenia do 2 lub 4 MB zastosowaniem 120 ns 30 kołek SIMMY i dodatkowe karty rozszerzeń do RAM-gniazdo.
HDD40 MB.
PZU512 KB
siećAppleTalk
bateria3,6 V litu
Wymiary i waga9,7 x 11,2 x 13,2 cala (24,6 x 28,4 x 33,5 cm), szerokość x wysokość x głębokość
16 funtów (7,26 kg)
pobór mocy76 W
porty1 x ADB (klawiatura, mysz)
2 x mini DIN 8 RS-422 port szeregowy (drukarki, modemu AppleTalk)
1 x PB-19 (zewnętrzny dyskietka)
1 x DB 25 SCSI złącze (zewnętrzny dysk twardy skaner),
1 x 3,5 mm audiodzhek
szczeliny dylatacyjnenie
audio8-bitowy mono, z częstotliwością próbkowania 22 kHz
kształt ID(Kod identyfikacyjny komputer) 17
KryptonimXO [8]

Uwagi [ edytuj | edytować kod ]

 1. 1 2 3 4 5 6 Joannidi Christine Macintosh klasyczna: Dane techniczne  (ang.) . Apple Inc. (15 marca 2002). Źródło 27 kwietnia 2008. zarchiwizowanych 20 czerwca 2012 roku.
 2. ould, Andrew . Mac Klasyczny zadebiutować na podstawie 1000 $. (англ.) , PC Week  (6 sierpnia 1990), стр. 17.
 3. Levy Steven. Szalenie Wielki: Życie i czasy Macintosh komputer, który zmienił wszystko. - Viking 1994 - str 111 - ISBN 0670852449. .
 4. 1 2 3 Carlton (1997). «{{%}}»: 117-129. ,
 5. Macintosh klasyczna: opis (zaniechana)  (ang.) . Apple Inc (02 czerwca 1994). Źródło 27 kwietnia 2008. zarchiwizowanych 20 czerwca 2012 roku.
 6. 1 2 Aker, Sharon. Macintosh Biblia 8. edycji. - Peachpit Press, 1998. - P. 58. - ISBN 0201874830.
 7. 1 2 Macintosh Klasyczny Computer Developer Note  (ang.) (Plik PDF). Twórca treści Publikacje techniczne,  (Link niedostępny - Historia ) . Apple Computer (1990). Źródło 6 maja 2008. zarchiwizowanych 10 grudnia 2003.
 8. Linzmayer Owen W. Jabłko Confidential (1st Edition). - Nie Skrobia Press, 1999 - str 27 - ISBN 188641131X.

Referencje [ Edit | edytować kod ]

 • Opis techniczny Macintosh Classic, na apple.com
 • Informacja o klasycznym  (Link niedostępne) na mac512.com
 • Mac Klasyczny на LowEndMac.com


Źródło - https://ru.wikipedia.org/w/index.php?title=Macintosh_Classic&oldid=94853624

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *