Lingonberry: Cechy sadzenia i uprawy zbiór surowców, wykorzystanie

Znajome północy żurawina należy do rodzaju Vaccinium (Vaccinium) z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Spis treści artykułu

 • Obszar dystrybucji
 • opis
 • rodzaje zdjęć
 • skład chemiczny
 • Efekt terapeutyczny
 • uprawa
  • Preparat wybór i witryny
  • lądowanie
  • Nawożenia karmienia
  • podlewanie
  • pielęgnacja
  • Metody hodowlane
  • schronienie
  • zbierania liści
 • Borówki brusznicy w kulturze
 • Interesujące jest to, aby wiedzieć,

Obszar dystrybucji

Pierwsze wzmianki o tej rośliny należący do XIV wieku. Pismo ostrzega Yu Błogosławieni młodzi ludzie nie angażują się w owocach, tak aby nie stracić człowieka. Ta opinia była wspólna o żurawiny aż do XX wieku, kiedy to badanie składu chemicznego i właściwości lecznicze jagód nie obalił ten nie jest uzasadniona definicja. Borówki brusznicy była bardzo przydatna dla ludzi, roślin stosowanych obecnie w oficjalnej medycyny.

Środowisko naturalne tego rodzaju zakładach rozproszonych głównie w północnej i znacznie mniej na półkuli południowej. Zajmują one duże obszary torfowisk Sphagnum, tworząc duże zarośla w otwartych przestrzeniach zakwaszonej ziemi lub światła, skład skał, lasów. Niektóre gatunki rosną na Hawajach, na Madagaskarze, Republice Południowej Afryki, w subalpejskie Karpat.

brusznica

opis

Przedstawiciele rodzaju - jagody zahamowanie gatunków krzewów, są także formy z drewna w postaci małych drzew. System główny zawiera 3-10 m shnuroobraznogo kłączy i korzeni sama. Podziemna łodyga pączków podkładka wegetatywnych rozwijanie poszczególnych rozgałęzionych pędów do 20 cm. Formowanie jej system korzeniowy, są szeroko rozpowszechnione na całym rośliny rodzicielskiej, rozprzestrzenia się nowych dziedzinach.

Vaccinium jest biologicznym cechą współżycia z grzybni. Korzenie gęsto pleciony grzybni roztworów glebowych chłonny z minerałów odżywczych i przekazywanie ich do korzeni satelitarnej. Pędy w większości gatunków rosnąco, pełzanie, rzadko wyprostowany.

Struktura żurawiną

Jak tytułowej może być wiecznie zielone lub liściaste. Liście (0,5-3,0 1,0-1,5 cm x cm), prosty, na przemian, krótkie, często w formie skórkowaty jajowaty wydłużone. Różnią jasnozielony kolor górnej części liścia, spód jaśniejszy i czasami biały. U niektórych gatunków, liście mają kolor czerwony w młodym wieku, podczas gdy inni przybierają kolor do jesieni.

Kwiaty są małe, zwykle gromadzone w opadającym szczotką umieszczony na końcach łodyg jest pojedyncze. Korona jest nie większa niż 7.6 mm, biały, blado różowy, czerwony, ogólnie dzwonkowaty (spaynolepestkovy) bochonkovidny lub wolnego lepestnoy z odrzuconych płatów Corolla (przypomina cyklamen kwiat). Kwitnienie trwa około 2 tygodni. Vaccinium kwitną w maju-lipcu.

Owoce - polyspermous jagody, kuliste, o różnych kolorach: jasny błyszczący czerwony, niebieski, niebieski, fioletowy i czarny. W smaku jest słodkie i kwaśne owoce. Dojrzewają od sierpnia do września.

rodzaje zdjęć

Cranberry "Red Pearl"
żurawina "Erntedank"
żurawina "Kostroma pink"
żurawina "Scarlet"
żurawina "Suzy"
żurawina "Sanna"

Czytaj więcej:   Jak uzyskać kredyt Rosselkhozbank 2018: rzeczywista szybkość i zaawansowanych technologii do pracy z kredytobiorców

skład chemiczny

Rozległe, wolno rosnące gatunki z rodzaju plantacji są zainteresowani badacze. Dobrze zbadane składu chemicznego i żurawiny, który jest powszechnie szeroko stosowane do celów medycznych.

Analiza wykazała obecność borówki bardzo ważne medycznie glikozyd arbutyna (antyseptyczne mające właściwości bakteriobójcze), o wysokiej zawartości co stwierdzono w liściach (do 9 {085de1e75a64ee182f168ce18df5d0987eb52147532aafb4ce41a35743c6fa7d}) i brusznicy jagód. zidentyfikowano również w liściach brusznicy ursolowy, kwas askorbinowy, kwas winowy, galusowy, elagovaya i kwasu chinowego, flawonoidów i związków triterpenowych, likopen, vaktsinin, garbniki.

W owoce żurawiny zawierają znaczne ilości cukru lub pektyny, glikozydy, antocyjany, olejku eterycznego, askorbinowy, kwas cytrynowy, kwas benzoesowy, kwas jabłkowy, kwas szczawiowy, kwas octowy, kwas pirogronowy i tym podobne. Podwyższone stężenia kwasu benzoesowego daje owocowych właściwości antyseptyczne i brusznicy owoce mogą być długie okresy bez środków konserwujących. wszystkie niezbędne witaminy zawarte w owocach i liściach.

jagody żurawiny

Efekt terapeutyczny

Lotne fenolowe glikozyd arbutyna zawarta w liściach, promują wydalanie moczu i żółci, działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Preparaty liści wzmocnienia kapilar i oczyszczano z soli i związków azotowych organizmu wpływa na skuteczność antybiotyków. Jagody - magazyn witamin, makro- i mikroelementów. Dobry moczopędne, przeciwgorączkowe. Mają tonik i tonik wpływ na organizm. Soku ze świeżych owoców zwiększa ostrość widzenia i zmniejsza ciśnienie krwi.

Lingonberry ma absolutnie żadnych przeciwwskazań i mogą być stosowane do leczenia nawet uczulony. Właściwości liście i owoce jagodowe, dla ich skutecznego oddziaływania na organizm ludzki umieścić w farmakopei jako surowy narkotyków.

Jagody są szeroko stosowane w kuchni: szeroki wybór napojów, herbat, dżemy, dżemy, niepowtarzalny smak i aromat. Na północy, oni nie mają sobie równych na zawartości witamin i innych niezbędnych w północnych warunkach, składników odżywczych. Dobrze zaopatrzony świeże i marynowane formularz lub promorozhennaya na zimnych strychach.

Przydatne Jagody żurawiny

uprawa

Jak kulturze borówki ogrodzie tylko zaczął rozwijać ogrodników ziemi. Dlatego metody rolne sadzenia, pielęgnacji i hodowli każdy ogrodnik wykonuje na jego własnych obserwacji tej kultury in vivo. Jednakże istnieją ogólnie przyjęte zasady jej wzrostu, na podstawie cech biologicznych kultury.

Preparat wybór i witryny

Brusznicy preferuje kwaśny (pH 4,5-5,5), luźne (wilgotne podłoże może być umieszczone w dolnych miejscach), oświetlonej przez całkowite lub częściowe odcień nie jest słoneczny dzień. Dlatego w domu to lepiej rosną na oddzielnych łóżkach przygotowanych. Może to być gęste gleby ciężkie, w celu usunięcia górnej warstwy 20-25 cm gleby. W wykopie wypełnienia mieszaninę torfu i piasku, wykonane w równych ilościach, albo dodawać do mieszanki wykopanego gleba 1: 1: 0,5. Jeśli część znajduje się na pierwszym Moor wystarczająco propeskovat głębokości gleby 10-13 cm.

Neutralny gleby miesza się z piaskiem i igły (która w rozkładzie zakwaszają glebę), lub gleby, igieł (1: 1), a wypełnienie wykopu. Do każdej studzienki dodać kompozycję siarki (10-15 g / m kw.) Oraz nawozów mineralnych. Gleba co potrójnego superfosfatu i siarczan potasu, odpowiednio 20-25 i 15-20 g / m kw. m kwadratowy. nawóz organiczny dla żurawiny nie jest używany. Mieszaninę gleby przed napełnieniem dół starannie czyszczone dużych odłamków i chwastów korzeni.

Czytaj więcej:   Jak wybrać praktyczny i niezawodny materiał do krycia dachów, pokryte altanę w domku

Niektórzy hodowcy hoduje się w pojemnikach na borowinowe sztucznie przygotowanych podłoży. Typowo, mieszaninę torfu i piasku w stosunku 1: 1, 2: 1 lub inne związki, ale zawsze kwaśnym i wystarczającą ilość wilgoci.

Lingonberry w pojemniku

lądowanie

Oddzielne tuleje brusznicy posadzonych naprzemienne pozostawiając odstęp rzędu 40 cm i 80 cm samej taśmy. Żurawiny rośnie bardzo szybko wypełnia ciągły dywan całej wolnej przestrzeni, tak że potrzeba zmniejszenia grubości w czasie. Sadzenia może być przeprowadzane na jesieni i sprężyny 1-3 letnich siewek w warstwie 7-8 cm, przy odległości między krzewów 30 cm. Korzeń sadzonki szyi powinna wynosić 2,0-2,5 cm poniżej poziomu gruntu, jest bardzo ważne. Po sadzarka prowadzi obfitego podlewania i trociny mulczowania (drzew iglastych), z drewna lub wióry rozdrobnione mchu. Ściółkowania konieczne do utrzymania wilgoci dłużej.

Nawożenia karmienia

Nawozy stosowane przy przygotowywaniu gleby do sadzenia jest wystarczająca, w pierwszym roku nawożenia żurawiny nie jest przeprowadzane. W następnych latach, sprężyna jest azot lub nawozów azotowych i potasowe. Pamiętaj! Brusznicy nie toleruje chloru, więc używać do siarczanu potasu. Podczas okresu wzrostu prowadzi się podawanie fosforu potasu tłuszcz raz w miesiącu, wynosi nie więcej niż 10 g siarczanu potasowego i superfosfat 5-7 g na metr kwadratowy. m zeskok. Po zbiorze, jesienią, aby nawóz fosforowy w ilości 12-15 g / m.

Żurawina na miejscu

podlewanie

Lingonberry wilgoć kochający kulturę. Nie tolerują suszenia na glebę, w celu otrzymania wystarczającej wydajności konieczne jest ciągłe monitorowanie stanu gleby. Podlewanie musi być obfity i występuje średnio 5-7 dni w małej irygacji. Podczas podlewania ręcznie (marką Leica), co najmniej 3 na kwadrat konewki do podlewania. m.

pielęgnacja

Pielęgnacja jest w stałym niszczenia chwastów i utrzymać glebę na mokrych, terminowe przerzedzenie i przycinanie. Po zastosowaniu nawozów jest obowiązkowe podlewanie, który towarzyszy ściółkowania. Ściółkowanie najlepiej jest użyć mech torfu lub igieł sosnowych, sosna trociny. Jeśli posadzone w żurawiny torfowisk, korzystnie w postaci ściółki użyć piasek lub żwir. Oni podryhlyat gleby i tryb temperatury chłodzić pozostanie.

krzewy borówki brusznicy nie przekracza 30-35 cm, więc nie ma potrzeby cięcia. Siewu na wiosnę i jesień oglądania usunięto chorych, deformacji, słabe pędów.

żurawina kwitnące

Metody hodowlane

Rozszerzanie żurawinę generuje kępy prawdziwe kolonie związane jeden nitkowate kłącza. Dlatego najlepiej rozmnażać wegetatywnie żurawiny: podzielenie krzew z części podziemnej łodygi runaway, młode pędy, które zostały opracowane z nasion z częścią kłącza. Niektórzy ogrodnicy używać sadzonek. Sadzonki 5-12 cm zbiera się wiosną, w kwietniu, w lecie w lipcu lub późną jesienią, w listopadzie. Sadzonki są zakorzenione w szklarniach. Powodzeniem propagowane żurawiny również często kłącza. Zakorzenienie odbywa się w ciągu miesiąca, bez konieczności stosowania dodatkowej pracy.

Czytaj więcej:   Pomocne wskazówki chałupników: Secrets sadzonek, jakie korzyści są odpadami

Z powodu szybkiego i łatwego rozmnażania wegetatywnego, nasiona są rzadko stosowane. Nasiona nie są oddzielnie izolowana. Na jagody ciśnienia miesza z piaskiem, spadek zaszczepiono zwykły sposób. Jesienny siew nie wymaga zimnej stratyfikacji. Wyhodowane sadzonki sadzi się w lecie 2-3 na postoyanku w przygotowanym miejscu.

Sadzonki żurawiny

schronienie

W południowych i środkowych częściach żurawiny są uprawiane bez dachu nad głową. Łatwo dostosowuje się do warunków uprawy. W północnych regionach, późne przymrozki wiosenne gatunki powodują śmierć ranotsvetuschih. Dlatego w tych obszarach, aż stała żurawina ciepła pogoda port dowolny materiał pokrywający.

zbierania liści

Jako leczniczych surowych żurawin liście są zbierane przed kwitnieniem i po owocowania. Zbierać tylko dobrze rozwinięte, zdrowe liście jasnym zabarwieniu. Sczerniałe, brązowe, pokryte czarnymi kropkami na liściach grodzi wyrzucić. Nie wolno oderwać końcówkę. W tym przypadku, podkładka i uszkodzone rośliny umierają.

Surowy wysuszono pod okapem, rozprowadzania cienką warstwę ciężkiego papieru lub tkaniny, taśmy, dobrą poddasze lub projekt, w pomieszczeniach wyposażone w systemy wentylacji. To pozostawia do wyschnięcia w suszarce, bez podwyższania temperatury powyżej +35 .. + 40 ° C Od wysuszeniu liście zmoknąć, są one często ted nie spleśniały. Suszone liście mogą stać się ciemniejsze, sczerniały małżeństwo. Przechowywane w workach płóciennych. Okres trwałości wynosi 3 lata.

Wysuszone liście żurawiny

Borówki brusznicy w kulturze

W ciągu 60 lat ubiegłego wieku, rozpoczęto uprawę żurawiny. Początkowo, Stany Zjednoczone, Szwecja, Finlandia, Holandia, Polska, aw 1980 roku pierwsze plantacje powstały w Białorusi, Litwy i Rosji. Wydajność na plantacjach owocowych hodowli średnich 50-60 kg splotu.

Lingonberry w naturze rośnie w suchych i wilgotnych miejscach, głównie w glebach kwaśnych, wybierając lokalizacje słońcu lub półcieniu. Dlatego, żurawiny sadzenia uprawnych wymaga oświetlone obszary o umiarkowanej wilgotności. Większość z jego rasy w obszarach o glebach torfowych z naturalnej kwasowości.

Obecnie w Rosji, Niemczech i niektórych krajach skandynawskich prowadzone badania nad hodowlą odmian żurawiny, nadaje się do uprawy w kulturze. Ocenę uzyskaną Mazowszu KORALLE, Erntedank, Sanna, Erntekrone, Heather Kostroma różowy i inne tworzące stosunkowo wysokimi wydajnościami w porównaniu z postacią dzikiego z żurawiny.

Zbierając borówki na skalę przemysłową

Interesujące jest to, aby wiedzieć,

 • W Rosji, roczne zbiorów w sumie około 160 tysięcy ton jagód. Są dostarczane do Karelii i regionie Archangielska.
 • W naturze, borówka czerwona optymalnych warunków dla wzrostu i rozwoju plonu owoców z hektara wynosi 1,0-3,7 tony.
 • Roczna zbierania liści żurawiny jako leczniczych surowców do oficjalnej farmakologii wynosi około 7000 ton.

Wybierz swój język

polskiangielski niemiecki hiszpański francuski włoski portugalski turecki arabski ukraiński szwedzki węgierski bułgarski estoński Chiński (uproszczony) wietnamski rumuński tajski słoweński słowacki serbski malajski norweski łotewski litewski koreański japoński indonezyjski hinduski hebrajski fiński grecki holenderski Czech duński chorwacki Chiński (tradycyjny) Filipińska urdu Azeybardzhansky ormiański Białoruski bengalski gruziński kazachski Kataloński mongolski rosyjski Tadzhitsky Tamil'skij telugu Uzbetsky


Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *